Назва нашої грошової одиниці невіддільна від вітчизняної історії. Перші паперові гривні з’явилися в Україні у березні 1918 року.
Зміна грошової одиниці так само, як зміна державної символіки, означала, що нова Україна повертається до власних історичних коренів. Сучасний державотворчий процес нерозривно пов’язаний із засвоєнням досвіду і традицій першої української демократичної держави в XX столітті — Української Народної Республіки.
Діячі Центральної Ради, які проголосили і прагли розбудовувати УНР, добре усвідомлювали, що міцна грошова система є однією з ознак державності. Перші українські гроші були надруковані за постановою Центральної Ради з 1 січня 1918 року. Це були 100‑карбованцеві купюри білого паперу з водяними знаками і орнаментом у стилі українського бароко. З правого краю йшов напис «Року 1917». Посередині купюри друкувався знак великого князя Київського Володимира — тризуб. На зворотному боці розміщувалися
написи «Сто карбованців» мовами народів України (українською, російською і єврейською). Купюри були випущені на досить велику суму — 5,5 мільйонів карбованців (з часопису; 139 сл.).

Україна — древня і водночас вічно юна держава. Уперше назва “Україна” зустрічається в літописах XII століття. Тоді так називали Переяславську землю й ча­стину Галицької землі. Це історичні факти. Але мені подобається старовинна легенда про походження назви нашої країни.

Колись дуже давно Бог ділив землі між різними на­родами, і кожному дісталося те, чого він бажав. Розійш­лися щасливі народи по своїх нових домівках. Аж ось до стомленого Бога підійшов чоловік, і боляче було дивитися на нього: худий, босий, у латаній-перелатаній сорочці, а на руках — важелезні кайдани. “Ледве ви­брався я з неволі, — сказав чоловік. — Дай мені, Боже, хоч клапоть землі”, “Пробач, дитино, — відповів Бог. — Усі землі роздав, усі народи наділив. Нічого не лишило­ся”. Схилив у тузі голову бідолашний чоловік. “Га­разд, — нарешті промовив Бог. — Є в мене окрайчик землі, для себе залишив. Що ж, бери та будь щасливий”. А від того окрайчика, що його Бог тому чоловікові по­дарував, і пішла назва “Україна”.

У 1132 році після смерті Мстислава «Великого» Русь поступово розпалася на окремі князівства, тобто «уКрайни», «Оукраини» або «Крайни». Всі три назви “Крайна», «Оукраина» і «уКрайна» можна зустріти в Іпатієвському літописі, були широко поширені на Русі і є синоніми, які мають одне слов’янське походження, їх загальний корінь “кра” і прийшло воно на Русь з Візантії в перекладі із старогрецького слова tmhma, що означає “відрізок”, “шматок”, “відрізаний від центру шматок землі”. За версією українського дослідника С.Шелухина літописець в Іпатієвському літописі використовував дані з грецької хроніки Георгія Амартола в перекладі старослов’янською мовою. Даний корінь можна зустріти в українських словах “краяти”, “кравець”, в російському “кроить”, словенському krajat, чеському krajeti. Отже, в літописах поняття “Україна” зустрічається як «окрема» частина, така, що відкроєна, тобто відрізана від центру, що свідчить про те, що нашим предкам доводилося відвойовувати рідну землю у загарбників.

Коли 1861 року Італія здобула незалежність, звільнившись із-під австрійського панування, один із лідерів визвольної боротьби висловив думку, корисну і для нас: «Італію створено, час створити італійців». Україна – незалежна держава, але українців мало. Українців не за походженням, а за переконаннями, за усвідомленням своєї належності до України.

Нас століттями привчали зрікатися самих себе, паплюжили нашу історію, імена кращих представників нації, позбавляли нас єдності. Дехто й сьогодні не розуміє, що саме в єдності інтересів, мети, зусиль для її досягнення і полягає наша сила. Тому, маючи незалежну державу, те, за що тисячі українців поклали життя, щасливими не почуваємось.

Але ж усіх нас об’єднує одна доля, як і одна земля. На ній жити не тільки нам, а й нашим онукам і правнукам. Іншої вітчизни в нас нема. Ми всі, до яких би верств чи партій не належали, пливемо в одному човні. Розіб’ється човен – тонути разом. Без української національної солідарності і патріотизму нам і далі, як писав І. Франко, «в сусідів бути гноєм, тяглом у поїздках їх бистроїзних». У північного брата давно склався образ хохла як людини егоїстичної, заздрісної і впертої. Категорично тут і не заперечиш. Варто ще й додати до названих рис звичку ховатися за чужими спинами, не брати на себе відповідальності, відмовчуватися, вичікувати, всупереч голосу сумління ставати на бік сильнішого заради благополуччя. Виправдовується це недолугими сентенціями на шкалт: усі люди однакові, своя сорочка ближча до тіла, живемо тільки раз, спокійним легше жити тощо.

Попри шкоду, якої завдає таке хохлацтво, хвороба ця виліковна. Суспільство оздоровить лиш моральна висота, вона ж допоможе сусідам визволитися з полону імперської ідеї і мислити гуманно.

А ще нам потрібна національна культура. Стародавня Греція, наприклад, увійшла в пам’ять людства «Іліадою», «Одіссеєю», трагедіями Есхіла, Софокла, Евріпіда, мудрістю Платона, Арістотеля. Коли заходить мова про Італію, пригадуються Данте, Петрарка, Леонардо да Вінчі, Вівальді, Пуччині.

Культура духовно підносить і людину, і цілий народ. Без високої культури не може бути високої економіки. Людина тим і відрізняється від тварин, що їй, крім їжі та захисту, потрібна ще й духовна пожива. Як сказав ще Сократ: «Їмо, щоб жити, а не живемо, щоб їсти». Людина працює не заради харчів і даху, хоч і без них не обійтися, а заради культурного відпочинку, краси і духовних цінностей. А вони у кожного народу свої: в американців – американські, в японців – японські, в українських, зрозуміло, теж мають бути власні. Адже саме за духовними цінностями судять у світі про народ, його здібності, про місце в цивілізації.

Чи не тому антиукраїнські сили й тепер з таким шаленством кидаються на наші символи, що єднають нас, - на наше синьо-жовте знамено, на наш правічний тризуб, упосліджують нашу мову, перекручують історію, обливають брудом національних героїв? Вони й далі хочуть, щоб ми залишалися натовпом без роду і племені, без історії і традицій, хохлами, малоросами. З такими легше впоратися.

Держава, яку ми будуємо, не може бути ніякою, нічиєю; у «європейський дім», у світове співтовариство вона має увійти (і не знівелюватися там) тільки зі своєю культурою, історією, духовністю, мовою – з усіма національними особливостями. Україна повинна бути українською, якщо гадає бути взагалі.

За І. Ющуком

 

Доля України, її майбутнє залежить сьогодні насамперед від послідов­ ності та рішучості у проведенні всього комплексу заходів, спрямова­ них на формування власне української держави. Надзвичайно важливе місце в цьому посідає проблема реального утвердження державності української мови в усіх сферах офіційного використання.

У мовній справі варто здійснити рішучу «операцію», як це зробили сво­ го часу ізраїльтяни, французи, німці. Державною мовою має бути мова корінної нації, яка створила нашу державу і дала їй наз­ву — Україна. Проте, це аж ніяк не означає ущемлення прав народів, які живуть по­ ряд з нами. Нехай зберігають свою самобутність, привабливість у межах своїх громад, шкіл, родин, а в державній сфері виявляють таку саму законослухняність, як і титульне населення України.

До речі, саме так вирішують цю проблему в усіх країнах світу, що і є найвищим виявом демократії.

Час, зрештою, перестати збиткуватися з української мови. Мовне каліцтво заполонило наші телеекрани. Назвіть хоча б один канал, що працює тільки державною мовою, пропагує українську культу­ ру, літературну мову. Чому, коли українець жартує, він обов’язково мусить розмовляти суржиком? Для чого ми штампуємо таке хохля­ цтво? Ні з українським народом, ні з російським ці явища нічого спільного не мають. Хіба наша молодь не здатна на справжні укра­ їнські жарти на арені клубів веселих і кмітливих? 

Немає мов кращих чи гірших. Усі мови неповторні й специфіч­ ні. Немає серед них «провінційних», «хуторянських», «сільських» і «міських», але є мова держави, яку треба поважати, оберігати, за­ хищати й розвивати. Нині, як ніколи, потрібен захист української мови як державної (За П. Таланчуком) (238 слів).