Україна — древня і водночас вічно юна держава. Уперше назва “Україна” зустрічається в літописах XII століття. Тоді так називали Переяславську землю й ча­стину Галицької землі. Це історичні факти. Але мені подобається старовинна легенда про походження назви нашої країни.

Колись дуже давно Бог ділив землі між різними на­родами, і кожному дісталося те, чого він бажав. Розійш­лися щасливі народи по своїх нових домівках. Аж ось до стомленого Бога підійшов чоловік, і боляче було дивитися на нього: худий, босий, у латаній-перелатаній сорочці, а на руках — важелезні кайдани. “Ледве ви­брався я з неволі, — сказав чоловік. — Дай мені, Боже, хоч клапоть землі”, “Пробач, дитино, — відповів Бог. — Усі землі роздав, усі народи наділив. Нічого не лишило­ся”. Схилив у тузі голову бідолашний чоловік. “Га­разд, — нарешті промовив Бог. — Є в мене окрайчик землі, для себе залишив. Що ж, бери та будь щасливий”. А від того окрайчика, що його Бог тому чоловікові по­дарував, і пішла назва “Україна”.

У 1132 році після смерті Мстислава «Великого» Русь поступово розпалася на окремі князівства, тобто «уКрайни», «Оукраини» або «Крайни». Всі три назви “Крайна», «Оукраина» і «уКрайна» можна зустріти в Іпатієвському літописі, були широко поширені на Русі і є синоніми, які мають одне слов’янське походження, їх загальний корінь “кра” і прийшло воно на Русь з Візантії в перекладі із старогрецького слова tmhma, що означає “відрізок”, “шматок”, “відрізаний від центру шматок землі”. За версією українського дослідника С.Шелухина літописець в Іпатієвському літописі використовував дані з грецької хроніки Георгія Амартола в перекладі старослов’янською мовою. Даний корінь можна зустріти в українських словах “краяти”, “кравець”, в російському “кроить”, словенському krajat, чеському krajeti. Отже, в літописах поняття “Україна” зустрічається як «окрема» частина, така, що відкроєна, тобто відрізана від центру, що свідчить про те, що нашим предкам доводилося відвойовувати рідну землю у загарбників.

Коментарі   

0 #4 123 02.09.2016, 20:01
Тобто "Украйна" - це в 1187 році Ростово-Суздальська земля,Заліська Украйна,Крайна,Країна - тобто Володимиро-Суздальске князівство (край Київської Русі, т. е".відрізаний від центру", область з краю Русі), мешканці якої і :eek: :eek: :eek: оплакували разом з переяславцами за словами літописця смерть одного зі своїх Юрійовичей. Двома роками пізніше, в 1189 р., терміном " Оукраина" позначається інша земля - Галицьке князівство (відрізаний край Русі, "шматок з краю Русі"), коли Князь Ростислав прийшов в галицьку " Оукраину" (ПСРЛ, СПб., 1843.р., т. 2, вып. 3., с. 138.). У Галицько-волинському літописі (1213 р.) відзначається, що галицько-волинський князь Данил Романович зі своїм військом звільнив землі, приєднавши до своєї держави "Берестій, Угровеськ, Верещин, Стовпі, Комів і усю Украйну". Украйной тут літописець назвав північно-західні землі Волині, про що підтверджує відомий український історик Костомаров, тобто теж область на краю Київської Русі, "відкроєна земля від центру".
Цитата
0 #3 123 02.09.2016, 19:57
Володимир Глібович " Переяславський" - правнук Владимира Всеволодовича " Мономаха", онук Юрія Володимировича " Довгорукого", племінник Андрія Юрійовича " Боголюбского", син Гліба Юрійовича - Великого князя Київського, отруєного в Києві в 1172 році. У 1168 році Андрій Юрійович " Боголюбский" виганяє Мстислава Изяславича з Києва і приєднує Київське князівство (правда, ненадовго) до Володимиро-Суздальського князівства, посадивши на престол в Київ свого рідного брата Гліба Юрійовича (як зараз сказали б сучасники – «переведено на підвищення до Київа з Переяславля»), а його син Володимир Глібович по спадкоємству стає Переяславським князем. До 1187 року Київське і Переяславські князівства стають звичайними уделами, за який боролися між собою Володимиро-Суздальські, Чернігівські, а пізніше і Галицько-волинські князі. У 1187 році Володимир Глібович помирає від ран, отриманих при облозі Переяславля в 1186 році половецькою ордою хана Кончака, про що і оповідає літописець.
Цитата
0 #2 123 02.09.2016, 19:57
Першу згадку слова " Украйна" знаходимо в Ипатьевскому літопису 1187 року, після передчасної смерті молодого князя Володимира Глібовича Переяславського : "плакашася по немъ вси Переяславци. у немъ же Украйна багато постона" (ПСРЛ, СПб., 1843.р., т. 2, вып. 3., с. 134.,, ,,… и плакашасѧ по немь вси А Переӕславци . бѣ бо любѧ дроужиноу . и злата не сбирашеть 2. имѣниӕ не щадѧшеть 3. но даӕшеть 4 дроужинѣ . бѣ бо кнѧзь добръ . и крѣпокъ на рати . и моужьствомъ крѣпкомъ показаӕсѧ 5 . и всѧкими 6 добродѣтелми наполненъ 7. ѡ нем же Оукраина много постона http://litopys.org.ua/index.html Так хто ж такий -князь Володимир Переяславський і чому плакали про нього переяславці ( т.е. мешканці Переяславського князівства) і що ж це за країна " УкраЙна", яка разом з переяславцями "багато постона"?
Цитата
0 #1 123 02.09.2016, 19:55
Деякі дослідники знаходять аналоги в словенській Krajina, vojvodstvo Kranjsko (Словенська Крайна) - історична область в Словенії, в басейні верхів'я річки Сава, - територія відторгнута від словенських земель Габсбургамі в XIV-XIX століттях і повернена після розпаду Австро-угорської імперії Словенії по Рапальському договору 1920 року і Італією в 1947 році за Паризьким мирним договором. Існують сучасніші підтвердження, наприклад, Сербська Країна та Кра]на Сербська - територія етнічних сербів, оторжена від своєї історичної Батьківщини - Сербії. Інші історики вважають вірогідним індоєвропейський корінь (s) krei - (відділяти, різати), схожим із старослов'янським "кра", грецьким словом tmhma і аналогічний німецькому слову AuSland, яке означає зовнішня земля, за кордоном.
Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити