Жертви голоду 1933-го… За цією до канцеляризму сухою фразою постають мільйони наших батьків і матерів, братів і сестер, безневинно підтятих косою голоду. Моторошний парадокс: вмирали саме на всеплодючих чорноземах шанованої всім світом житниці, на довірливій нашій Україні, вмирали просто поля, на шляхах, у холодних хатах і на космічних протягах промерзлих вокзалів, помирали поодинці і сім’ями, вилягали роди і села.

Голод забрав кращих з нашого народу. Тих, що за шмат насущного не стежили і не доносили на брата, хто не пішов виривати останній окраєць з голодних дитячих ротів, хто не вмів торгувати святинями, спекулювати, красти, вбивати, аби вижити самому.

Голод 33-го на Україні став однією чи не з найжорстокіших ланок у сув’язі подій, які вилаштовуються в систему канібальської селекції, коли все талановитіше, мудріше, відважніше, чесніше, гуманніше і моральніше винищувалося в концтаборах, зацьковувалося і, нарешті, виморювалося голодом. То були цілеспрямовані удари по генетичному фонду нашого народу. І ми маємо до глибу усвідомити, яких невідшкодованих втрат завдали вони нашій культурі, науці, економіці, як викривили історичний розвій народу, яке тавро поклали на його психологію.

Голодне виття смерті трагічно відлунилось у чорнобильській трагедії, у понівеченні Дніпра і замуленні малих рік, у понищенні пам’яток історії і культури, у притлумленні почуття національної гідності.

Та радіація опромінила і мораль безбатченків, які, колінкуючи перед апологетами освистування національних святинь, віддали в наймичку рідну мову, зденаціоналізували школу і вуз, театр і кіно…

Але народ несмертний. Настає урочий час — і стирає з очей полуду ляку, скидає із свідомості дрантя безмовної покори, пробуджує Пам’ять. Тоді народ бачить далеко: і в минувшину, і в грядуще. І — все знає, і все розуміє.

(261 слово) (За Б. Олійником).

Додати коментар


Захисний код
Оновити