Як зовнішнім виглядом, так і внутрішніми якостями запорозькі козаки були характерними типами свого народу і свого часу. Нещадні щодо своїх ворогів, запорозькі козаки були добрими друзями, вірними товаришами, справжніми братами, надійними оборонцями.

Запорозькі козаки були добродушні, безкорисливі, щедрі, дружні. Окрім того, висока любов до особистої свободи, а також глибока повага до старих і заслужених воїнів. Щодо інших людей запорозькі козаки завжди були гостинними й привітними. Цей звичай був у запорожців не лише до приятелів та знайомих, але й до сторонніх людей.

Поряд із гостинністю й привітністю запорозькі козаки ставили особисту чесність щодо ворогів православної віри як на війні, так і у себе на Запоріжжі. «Хоча в Січі, — розповідає один із сучасників, — жили люди різного стану, але там панувала така чесність і така безпека, що приїжджі з товарами чи за товарами, чи в якихось інших справах люди не боялися й волосини втратити зі своєї голови. Можна було на вулиці залишити свої гроші, не боячись, що їх украдуть. Будь-який злочин проти чиєїсь чеснос­ті, гостя чи січового мешканця негайно карали смертю.

«У нас над усе честь і слава, військовая справа», — казали запорож­ці. (За Д. Яворницьким, 179 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити