Освічені люди високо цінувалися на Запорожжі. Найздібніші става­ли військовими писарями і нерідко грали виріщальні ролі серед запорожців.

Багато освічених людей, безумовно, давала запорозьким козакам Київська духовна академія. Та були осередки освіти, школи і в Самому Запорожжі. Вони поділялися на січові, монастирські й церковнопарафіяльні.

У січовій школі навчалися хлопчики, які самі приходили з України й Польщі, або ж спеціально привезені багатими батьками в Січ для навчання грамоти й військового мистецтва. Свого часу тут одержав освіту і військову підготовку старший син Богдана Хмельницького Тиміш, якому пророкували майбутнє великого полководця.

За свідченнями сучасників, на Січі було до п ’ятдесяти школярів. Во­ни вчилися читання, співів і письма, мали особливий громадський устрій, схожий на військовий. Спільні кошти зберігалися завжди у старшого, якого обирали всі. Січові школярі отримували прибутки частково від батьків, частково за дзвоніння у дзвони, за колядування та привітання козаків у свята Різдаа Христового, Нового року й світлогб Воскресіння.

У церковнопарафіяльних школах, частина яких призначалася для навчання музики і співу, навчалися молоді козаки, які жили у слободах, зимівниках і хуторах.

Таким чином, січове товариство жило не тільки інтересами нинішнього дня, а й інтересами віддаленого майбутнього. (За Д. Яворницькии, 180 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити