У житті українського народу сталася подія, оспівувана та оплакувана упродовж століть. 8 січня 1654 року в місті Переяславі козацька рада схвалила угоду про союз із Росією.

Народившись у горнилі національно-визвольної війни, Українська держава в ті буремні часи справді потребувала союзників, які б допомагали їй вистояти і зміцніти. Виснажлива війна з польською шляхтою ослабила економіку України, підірвала її військову потугу. Тим часом Польща вступила в змову з Кримським ханством. Українська державність перебувала під загрозою: козацька старшина не мала достатніх сил, щоб зміц­нювати владу внутрішнім ресурсом.

Цим, власне, й керувався Богдан Хмельницький. «Переяславська ра­да, — стверджував український історик Вячеслав Липинський, — не становила собою нічого більшого, ніж тимчасовий воєнний союз».

Так, як відомо, союз виявився тривалим і міцним. За іронією долі, Україна, прагнучи у єднанні з Росією зберегти незалежність, втрапила в такі ведмежі «братерські» обійми, що позбулася не те що державності, а й самого свого імені, перетворившись на підневільну Малоросію.

У 1709 році відбулася сумнозвісна Полтавська битва «Се був кінець не тільки автономії, а й життю України, — писав Гнат Хоткевич. — З того часу ниви українські — житниці Росії, багатства України — влас­ність великоросійського народу, мова народна — мужицька». (За І. Вербою, 180 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити