29 січня 1918 року назва невеликої станції Крути, розташованої за 130 кілометрів на північний схід від Києва, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є національним символом Для десятків поколінь борців за свободу та незалежність.

Після захоплення Харкова та Полтави більшовики спрямували своє п’ятитисячне військо під проводом Миколи Муравйова на Київ. Відбити напад більшовиків з Києва вирушили добровольчий Студентський Курінь і вихованці Української військової школи — не більше чотирьох сотень бійців.

Бій розпочався опівдні і тривав допізна. Юнаки мужньо відбивали атаки ворога, не залишаючи своїх позицій. Проте незабаром більшовики зламали оборону і почали оточувати українські частини. Розуміючи без­ вихідність свого становища, бійці Студентського Куреня пішли в атаку і були майже всі знищені. 27 студентів і гімназистів були захоплені в полон. Усіх їх було по-звірячому закатовано і страчено. Під час страти один з гімназистів заспівав «Ще не вмерла Україна», інші юнаки підхопили український славень.

19 березня 1918 року в Києві на Аскольдовій горі відбувся урочистий похорон 27 бійців, замордованих більшовиками. На церемонії Михайло Грущевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, геро­ями, сказавши латиною: «Солодко вмирати за Батьківщину». (З інтернет-джерел, 179 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити