Цивілізоване суспільство не може існувати без мови – найголовнішого засобу спілкування, засобу вираження думки і передачі досвіду сучасникам і нащадкам.

Не можна не захоплюватись тим, що це розуміли ще наші предки. Так, Володимир Мономах у своєму «Поученії дітям» пояснював: людина народжена для добра, але щоб діяти добре – вона повинна знати світ, розбиратися, що є добро, а що зло. У цьому зв’язку насам­перед треба знати, вважав Володимир Мономах, свій рід і родо­від, цілісну сутність світу в його різноманітності та своє при­зна­чення в ньому. Щоб пізнати вселюдське, цілісне, треба знати свою мову й мови інших народів.

Славні мужі Київської Русі знання мови пов’язували з культурою й освітою, прогресом Руської землі. Ярослав Мудрий уславився на весь світ тим, що заснував при славетній Київській Софії бібліотеку, де зібрав численний загін книжників – мудреців, літописців.

Зразком мудрої сили золотого слова – сили, яка здатна об’єдна­ти людей, їх діло, емоції й розум, поєднати людину з природою, став автор «Слова о полку Ігоревім». Тут вже зароджуються пре­красні словесні символи добра і смутку, життя і смерті, символи обо­в’яз­­ку, честі, вірності.

Слово поставало виразом історії, характеру й долі народу, об’єднувало людей, роди й племена в соціальну, політичну, моральну й духовну цілісність, піднімало до історичної життєдіяльності. Саме тому іноземні завойовники протягом усієї давньої історії України прагнули потурчити, полонізувати, модяризувати, онімечити український народ. Бо доки живуть мова й культура – живе народ, його самосвідомість, отже, панування над ним не є гарантованим.

Мова є синтезом почуттів і роздумів, моралі й етики, мрій і діяль­ності людей в усіх сферах їхньої життєдіяльності. Тому мова – витвір і одиниць, і маси – не має початку й кінця, вона невіддільна від наро­ду – носія мови. Гине народ – гине й мова, і так само, ги­не мова – зникає й народ як суверенний феномен вселюдської цілісності.

Відродження української культури й мови прийшло з творчістю великих майстрів слова: Г. Сковороди, І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Є. Гребінки і особливо Тараса Шевченка.

Шевченкова мова – зразок найпильнішої уваги до народного сло­ва. Саме тому Кобзар став основоположником нової україн­ської літературної мови, предтечею її сучасного розвитку. На струнах своєї поетичної кобзи він відтворив чудовий мелос української мови, пісен­ний її лад, багатство образних засобів. Разом з тим, про­дов­жуючи традиції Г. Сковороди – творця українських філософських понять і тер­мінів – Т. Шевченко надав мові інтелектуального гарту, втілив її генетичну здатність до виразу високих понять і вселюдських категорій.

Мова для Шевченка – це найвищий дар людини й народу, талісман їхньої долі, таланту, безсмертя.

Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує! –

проникливо-задушевно писав великий Кобзар. Бо для нього мова була материнською піснею й молитвою над колискою; шепотом гаю, ве­личчю неба, ревом Дніпра і солов’їною піснею, радістю кохання, відчаєм покритки, жертовною любов’ю матері, мужнім покликом до борні й свободи.

Для Шевченка мова – це і глибинний філософський роздум:

Нащо нас мати привела?
Чи для добра? Чи то для зла?
Нащо живем? Чого бажаєм?..

і безкорислива, незрадлива любов до Вітчизни:

Я так її, як так люблю
Мою Україну убогу,
Що проклену святого Бога,
За неї душу погублю!

Слово Шевченка відбило всі кольори й барви світу, тони й півтони настрою, глибини й широти мислі, воно стало синтезом правди.

Мові складали хорали письменники ХІХ–ХХ стст.: Леся Ук­раїнка, М. Коцюбинський, В. Винниченко, М. Рильський, О. Гончар, Лі­на Ко­стенко, Б. Олійник, В. Симоненко...

«Як парость виноградної лози, плекайте мову!» – закликав Мак­сим Рильський. Він щедро висіяв добірні зерна свого пое­тичного сло­­ва на ниву української літературної мови. І вони проросли на ній.

Сьогодні йде переоцінка моральних, етичних цінностей, відрод­жується національна самосвідомість народу.

Історія дала нам шанс. Гріх не скористатися ним сповна. Бути чи не бути мові, залежить від кожного з нас. Щоб стати нарешті собою, щоб створити незалежну й міцну економічну державу, культуру, науку, духовно багате суспільство, необхідно насамперед відроди­ти рідну мову.

Додати коментар


Захисний код
Оновити