З того, як говорить людина, можна уявити собі загальний розвиток цієї людини, її освіту й культурний рівень. Що культурнішою є людина, то розвиненішою є її мова, багатшою на лексичний запас, розмаїтішою епітетами, метафорами, влучними порівняннями, барвистішою вживанням прислів'їв, приказок і приповідок. У роді не буває людей, що визначились би високим інтелектом і водночас примітивною, як первісного дикуна, мовою.

Боротьба за чистоту й високу мовну культуру - це боротьба за культуру взагалі.

Якої великої ваги надавав наш народ у своїх приказках і повір'ях мові, людському слову! У народі вірили колись, що словом можна скарби в землі знаходити, хвороби та всякі недуги лікувати, від лихої людини та звіра оборонитись. "Що вимовиш язиком, того не витянеш волом", - запевняє народна мудрість. Та про тих, хто не стежить за своєю мовою, у народі кажуть: "Не тямить голова, що язик лепече".

Правильно й чисто говорити рідною мовою може кожен, аби тільки було бажання. Це не є перевагою вчених-лінгвістів, письменників або вчителів-мовників. Це - не тільки ознака, а й обов'язок кожної культурної людини. Культурними в нас мусять бути всі, незалежно від того, працює людина розумово чи фізично.

За Б. Антоненком-Давидовичем

Додати коментар


Захисний код
Оновити