Серед запозичених слів є такі, що їх вживання зовсім не викликане необхідністю точніше висловити думку. Це слова, які з вузького, професійного вжитку перейшли в загальномовну стихію, поповнивши ряди слів‑двійників. Такі іншомовні двійники не збагачують мови, а навпаки — збіднюють її. Вони утруднюють спілкування і псують враження від сказаного.
Ось приклад найчастіше вживаних іншомовних двійників і їх українські відповідники (в загальнонародній, неспеціальній мові): адекватний — рівнозначний, відповідний, однаковий; рентабельний — вигідний, доцільний, прибутковий, дохідний; стимулювати — заохочувати, спонукати до дії, давати поштовх; домінувати — переважати, панувати, головувати; лімітувати — обмежувати; ігнорувати — зневажати, не брати до уваги, навмисне не зауважувати.
У діловому стилі вживання наведених запозичених слів виправдане. Такі слова позбавлені образності, переносних значень, відтінків, а це якраз і потрібно для цього способу мовлення. І зовсім інша річ, коли у звичайних побутових розмовах починають говорити:
— У кіно не піду, бо мене лімітує час: ще треба прибрати хату (за А. Коваль; 139 сл.).

Додати коментар


Захисний код
Оновити