Як історичний акт розцінює громадськість України прийняття Верховною Радою Закону про мови. Згідно з цим законом українська мова з 1 січня 1990 року одержала державний захист, тобто офіційно визнана державною мовою України. Отже, створені передумови для того, щоб українська мова перестала бути служницею, за словами Дмитра Павличка, у власному домі, а стала в ньому господинею. Є всі підстави сподіватися, що для нашої мови пройшла пора безмовна, що на цьому закінчилася довготривала історія її приниження й зневаги.

Петровські укази, валуєвські циркуляри, емські акти, сталінські заборони, сусловські постанови довели наш український народ до оніміння, а нашу страдницю-мову — до повільного вмирання. Антинаукова сталінсько-сусловська теорія злиття націй, а точніше денаціоналізація всього національного, завершила чорну справу русифікації значної частини України, якщо не сказати — цілої. У результаті цієї політики зникали українські школи, театри, дошкільні заклади, переходили на російську мову викладання технікуми й вузи. Від народу приховувалася його історія або подавалась у спотвореному вигляді. Національні мови вважалися неперспективними і всюди замінялися російською; велася спеціальна демографічна політика — переселення, перемішування людей різних національностей з тим, щоб одержати нову сіру людську масу під назвою «єдиний радянський народ» з єдиною суржиковою мовою.

Після кількох років активної боротьби, яку розпочала українська інтелігенція і в яку влилися найширші верстви населення, українська мова, нарешті, виборола собі місце під сонцем, вона все-таки одержала бажаний статус державної мови України. Кожна небайдужа до своєї мови людина має право сподіватися й вимагати, щоб українській мові були повернуті її втрачені права.

(234 слова) (З газети).

Додати коментар


Захисний код
Оновити