« Хіба не однаково, якою мовою

говориш? Адже хліба чи м’яса

від цього не побільшає…»

(З розмови пасажирів міського автобуса).

 

Чи не найпоширенішим (навіть серед філологів-мовознавців!) і найнебезпечнішим є переконання, що «мова є засіб, знаряддя спілкування між людьми» (Й.Сталін), тобто, що основною (а то й єдиною!) функцією мови є комунікативна функція.

 

Чому до цього часу усі люди на Землі не заговорили якоюсь однією мовою, хоча б такою нескладною для вивчення штучною мовою есперанто? Дехто багатомовність людства пояснює як Божу кару за зухвалість – «вавилонське вежотворення». Та справа в тому, що насправді багатомовність – це не кара, а дар Божий (чи природи – це вже як для кого).

Кожна жива мова, крім комунікативної, виконує ще багато суспільно значимих функцій: пізнавальну, естетичну, фактичну та ін. – фахівці нараховують їх більше двадцяти. І найсуттєвішим є те, що кожна жива мова - це своєрідний інструментарій духовної та творчої діяльності людини й етносу. Кожна національна мова є неповторним, неперекладним органом світобачення, своєрідним «вікном у світ». Кожна національна мова – це унікальне макрополе духовної діяльності нації та окремих її представників, і саме вона історично і навіть географічно найкраще пристосована для найефективнішої творчої діяльності етносу. А значить, кожна національна мова, маючи свої переваги над іншими, а в чомусь і поступаючись перед ними, спроможна забезпечити найбільші успіхи в усіх сферах суспільного і особистого життя, - у тому числі й соціально-економічній (бо ж багато хто вважає, що мова впливає лише на культуру та освіту). Отож виявляється, що й такі приземлено-прагматичні речі, як «хліб і м’ясо» опосередковано, через результативність духовної (а відтак – наукової, політичної, економічної, правової, бізнесової і т.ін.) діяльності, залежить від того, якою мовою ми говоримо. І тут як відповідь репліку, винесену в епіграф, пригадуються слова нашого національного пророка: «Ох, неоднаково мені…» (За О.Пінчуком; 280 сл.).

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити