Письменниця й громадська діячка

Костянтина Малицька (Чайка Дністрова, Віра Лебедова) увійшла в історію української культури як поетеса, прозаїк, перекладач, бібліограф, визначна громадсько- просвітницька діячка, педагог, редактор. Народилася вона на Івано-Франківщині. Батько був священником. Письменниця стала майстром дитячого оповідального жанру, вона до тонкощів розумілася на дитячій психології. Розкривала світ взаємин дітей поза школою, їхнє ставлення до природи, до батьків. Кожен твір її несе в собі високу ідею національного відродження, боротьби за чистоту української мови й патріотичного духу. Серед дійових осіб її п’єс – біблійні герої, святі, носії найвищих чеснот. Перу поетеси, активної учасниці січового руху, належать численні тексти стрілецьких пісень. ЇЇ знаменита пісня «Чом, чом, чом, земле моя…» вже давно стала народною. Письменниця захоплюється природою рідного краю, з любов’ю описує її. Вона аналізує становище жінки в Європі, порушує низку соціально значущих для тогочасного суспільства проблем. Це повсюдне заснування жіночих товариств із власними друкованими органами, жіночих братств, педагогічних товариств, господарських газет, розширення випуску книжечок “Просвіти».

(Інтернет-ресурси)

***

Костянтина Малицька народилася 30 травня 1872 року в селі Кропивник Калуського повіту (теперішнього Калуського району, Івано-Франківської області). Батько майбутньої письменниці був парохом місцевої громади, а й мати, також, походила з родини священників (Гетьманчуків) походила й мати Олена. Навчалася Костянтина у початковій та виділовій школах Станіслава, пізніше поступила до Львівської державної семінарії. Саме там вона починає віршувати. Будучи  завсідником катедри Святого Юра у Львові (в якій знаходилася багата бібліотека), вона послуговувалася тамтешнім книжковим фондом і там вона вперше спробувала себе на літературному поприщі - Костянтина почала віршувати.

   У 1892 році, вона закінчила свої львівські науки і повертається на Станиславівщину, оселившись в Галичі, Костянтина працює вчителькою одинадцять років. Вже там почав яскраво виражатися організаторський та педагогічний талан цієї молодої сподвижниці. Спершу, вона як тільки облаштувалася, як педагог, заходилася навколо заснування-облаштування читальні “Просвіти”, потім була активна її участь в церковному хорі. Незабаром, про молоду і енергійну українську учительку заговорили в окрузі, і, як наслідок, її діяльність викликала занепокоєння серед тамтешніх москвофілів та осіб пропольської орієнтації, і завдяки їх "старанню" Чайку Дністровую (такого собі літературного псевдо взяла собі Костянтина у Галичі) в 1903 році переводять до далекого села Бєча.
   Того ж таки року розпочався Буковинський період життя Малицької - цьому посприяв тодішній інспектор шкіл Буковини О. Попович, який запросив літератора-учительку в село Лужани. Це велике буковинське село знаходилося поряд Чернівців, що дало можливість українському педагогові-сподвижнику познайомилася з редакторами газети “Буковина” Я. Веселовським та журналу “Промінь” І. Герасимовичем. А творча та життєва енергія сподвигнула Костянтину до нових творчих й громадських починів: вона провела велику роботу з організації численних жіночих гуртків по селах округи та стала, в травні 1905 року, натхненником при заснуванні “Жіночої громади”. Поголос про педагога-організатора пішов далек за межі округи, а побратими-українці не могли нахвалитися її діями.
   Тому нічого дивного не було, що 1906 року народна учителька отримала запрошення попрацювати в першій українській приватній дівочій школі ім. Т. Шевченка, заснованій Українським Педагогічним товариством в столиці Галичини - Львові. Повернення до Львова - стає новим імпульсом для цієї жінки - громадського лідера. Окрім учителювання вона поринула в числені українські громадські зачинання та продовжила свої творчі розробки. Починаючи з 1906 року і аж до початку 1-ї Світової війни (1914 рік) вона редагує журнал “Дзвінок”, працює в педагогічних товариствах: «Рідна школа», «Крайове товариство охорони дітей і опіки над молоддю» та активно співпрацює з «Просвітою».
   1-а Світова війна стала поворотним моментом в долі Костянтини Малицької. Ще будучи зачинателем фонду «На потреби України» в 1912 році спільно з М. Білецькою вона помагала багатьом творчим та суспільним діянням української громади, а з часів війни цей фонд став матеріальною допомогою для Українських Січових Стрільців. Воєнна кампанія, а особливо участь в ній першої суто української військової формації, надихнула Костянтину на чималий пласт патріотичних пісень, які миттєво розійшлися поміж «січовиків». Але короткотермінове захоплення Галичини російськими військами - перервало життєвий запал Малицької. Якимсь чином, вона не встигла виїхати з прифронтової смуги й була захоплена царськими посіпаками, які довго не панькалися з українською учителькою та відомою поетесою-січовичкою - миттєво спровадили її подалі від українських терен. Закинувши палку українку за тисячі верст від України - вони мали намір Сибіром зломити її морально - але не на ту напали. Енергійна будителька народних мав й тут знайшла собі раду - згуртувавши числених українських переселенців навколо їх духовного стрижня - мови. І зорганізувала однодумців на заснування української школи в далекім Сибіру і стала першою вчителькою «Української школи імені І. Котляревського». Небезпечна для російської монархії галичанка була виселена в 1915 році Приангарський край, в село Пінчугу, в тім краї вона зазнайомилась з висланцями з багатьох інших народів, а вже незабаром, після жовтневого перевороту 1917 року, Костянтина Малицька активно включилася в культурне життя свого місця перебування. Найбільше зусиль було покладено на зачинання й утримання української школи ім. Котляревського в та підтримки українців в Красноярському краї, але й творчість свою вона не полишала, хоча все те написане було в щоденник та пройняте тугою за Батьківщиною. А в 1921 році заходами Констянтини Малицької та її українських учнів школа дала в Красноярську перший український Шевченківський концерт, від якого були в захваті всі його учаники. І того ж, 1921 року, доля привернулася до Костянтини й вона отримала змогу повернутися в Галичину.
   Повернувшись до Львова, Костянтина Малицька одразу включається в громадську діяльність, ніби намагається наверстати впущені роки царського заслання. Вона багато сил і енергії віддає розвитку української школи, і особливо її рідної Дівочої школи імені Тараса Шевченка. Тоді ж вона захоплюється кооперативним рухом, створює крамниці для фінансової допомоги освітянам, працює в психотехнічній секції, яка запровадила в школах тестування, анкетування. У 1934 році, при її безпосередньому сприянні, були підготовлені понад 500 тестів для визначення в учнів ступеня концентрації їх уваги, абстрактного мислення, зорової та вербальної пам’яті, вміння орієнтуватися в просторі. Костянтина Іванівна обстоювала необхідність перебудови шкільництва, її непокоїла проблема відірваності змісту навчання від життя та суттєвої відмінності навчання в міських та сільських громадах.

 
Творчий доробок

   Костянтина Малицька належить до когорти сподвижників українського національного руху початку 20-го століття, що відзначилася ще й суттєвими своїм всестороннім творчими зачинаннями в тих царинах, за які вона бралася. Це був педагог європейського рівня, видатна громадська діячка, поетеса, прозаїк, перекладач, бібліограф, редактор, вона працювала під псевдоніми та криптоніми: Горський Стефан; Кропивницька Віра; Лебедів Віра; Лебедова Віра; Лужанська Віра; Чайка Дністрова; Растик; Vanellus; Кр. Софія; В. Л.; К.; К. М.; К. М…; к. м.; М.; М-а; М-ка К.; Віра Л.
Творчий доробок Костянтини Малицької становить близько 50 літературних творів (оповідання, поезії, публіцистика і навіть п`єси).

Додати коментар


Захисний код
Оновити