Текст 1. Учився завжди залюбки

В'ячеслав Максимович Чорновіл - відомий український державний діяч, політик, публіцист, журналіст. Він народився
24 грудня 1937 року в селі Єрки Звенигородського району у родині сільських учителів. Мати Килина Харитонівна була вчителькою початкових класів, а батько Максим Йосипович - учителем української мови і літератури.

В'ячеслав уже в чотири роки вмів читати, рахувати, тому в 1946 poui пішов не в перший, а відразу в другий клас. Учився хлопеuь завжди залюбки, отримував відмінні оцінки з усіх предметів.

Він і середню школу закінчив із золотою медаллю, і Київський державний університет імені Тараса Шевченка з відзнакою. Іспит життя В 'ячеслав також склав на «Відмінно».

96 слів.

Текст 2. Сім'я Чорновола

В'ячеслав Чорновіл народився у сім'ї українських патріотів. За радянських часів родина зазнала гонінь від комуністичного тоталітарного режиму. У 1937 poui було заарештовано рідного батькового брата Петра Йосиповича Чорновола. Він так і не повернувся з ув'язнення. Зазнав переслідувань і Максим Йосипович, батько В' ячеслава . Йому доводилося з сім 'єю переїжджати з села в село, міняючи місuе роботи.

Мати була надзвичайно праuьовитою, в родині завідувала пасікою. Старожили згадують, що до Килини Харитонівни по мед ішло мало не все село.

У сім 'ї багато читали. Книги, газети. Шанували Шевченка. У кімнаті В'ячеслава і нині висить на стіні під рушником портрет Кобзаря.

Односельuі поважали Чорноволів за працьовитість, чесність, розум, безкорисливість і любов до рідної землі.

111 слів.

Текст 3. Славкова земля

В'ячеслава Чорновола друзі називали просто Славком. Так про нього кажуть і в селі Вільховець на Черкащині, де є батьківська садиба Чорновола. Сюди батьки перебралися, коли хлопець був п 'ятикласником.

На подвір'ї збереглося все: цегляна хата, повітка, погріб, криниця.

Біля самого порога росте розлога ялинка. fi посадив батько, коли діти були ще малими. Кожного Нового року вони прикрашали ту ялинку іграшками.

Коли пізніше В'ячеслав Чорновіл приїжджав до батьківської хати, обов'язково ставав біля дерева і клав долоні на стовбур, ніби набирався сил на боротьбу за Україну.

Садибу реставрували, коли тут відкрили музей. Нині вона в гарному стані. На подвір 'ї багато квітів.

116 слів.


Текст 4. Боротьба за волю України

В'ячеслав Чорновіл. Чим більше часу минає від дня його загибелі, тим виразніше і величніше вимальовується його постать на тлі новітньої української історії.

Видатний діяч національно- визвольного і правозахисного руху 60-90-х років, шістдесятник.

Він народився 24 грудня 1937 року в селі Єрки Звенигородського району Черкаської області.

Його батьки, сільські вчителі, прищепили синові велике почуття любові до рідної землі, до України. В'ячеслав був надзвичайно працьовитим. Любив учитися. У 1955 році він із золотою медаллю закінчив Вільховецьку середню школу і вступив до Київського університету спочатку на філологічний факультет, а так перевівся на факультет журналістики. Закінчив його з відзнакою в 1960 році.

За свої політичні погляди (а боровся він за вільну, незалежну Українську державу) зазнав переслідувань радянського режиму. Трагедією для патріотів України стала загибель В'ячеслава Чорновола.

Текст 5. Шешори вклонилися Чорноволові

Село Шешори, що на Гуцульщині, добре пам'ятає В'ячеслава Чорновола. Саме тут він ще 8 серпня 1965 року на відкритті пам'ятника Тарасові Шевченку чи не вперше прилюдно виступив з промовою, у якій засудив комуністичний режим.

25 березня 2012 року до Шешорів прибули українські патріоти, щоб згадати Героя України, першого голову Народного Руху, правозахисника, видатного політичного діяча.

У цей день минуло тринадцять років з того часу, коли за нез 'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем він загинув.

Усі зібралися біля пам'ятної стели, на якій написано: «На відкритті цього пам'ятника Великому Кобзареві у 1965 році виступав з антибільшовицькою промовою В' ячеслав Чорновіл».

Отець Юрій Павличко відправив панахиду, сказав полум'яне та хвилююче слово про В 'ячеслава Чорновола, а церковних хор та учні місцевої школи заспівали українських патріотичних пісень.

Промовці розповідали про того, хто збудив українську націю, закликали бути гідними його пам 'яті.

136 слів.

Пояснити значення слів:
антибільшовицький (анти- префікс, що означає протилежність, протидію, ворожість, а також заміну чи подібність; антикомуністичний);
стела (тут: кам 'яний стовп чи плита з надписом або рельєфним зображенням, що ставиться, споруджується як надмогильний пам'ятник або на згадку про яку-небудь подію і т. ін.) ;
шосе (дорога з твердим покриттям, призначена для руху будь-якого безрейкового транспорту).
Дібрати синоніми до слів:
нез'ясований (невияснений, недовідомий, непояснений, нерозгаданий; таємничий);
промова (виступ, слово, річ, заст. орація).

Текст 6. Двогривнева монета, присвячена Чорноволові

28 лютого 2003 року введено в обіг монету, присвячену видатному державному та громадському діячеві, відомому журналістові, депутатові Верховної Ради України першого-третього скликань, Героєві України В'ячеславові Максимовичу Чорноволу.

Технічні характеристики пам'ятної монети такі: номінал - дві гривні, метал - нейзильбер, маса - 12,8 г, діаметр - 31 мм. Випустили 30000 таких монет.

На аверсі монети в намистовому колі зображено увінчану вінцем композицію, що втілює ідею соборності України - малий Державний герб України в оточенні рослинного орнаменту підтримують лев та козак з мушкетом. Тут розміщено і кругові написи «Україна, 2 гривні, 2003 р.» та логотип Монетного двору Національного банку України.

На реверсі монети - портрет В.М . Чорновола, по колу монети кругові написи: «В'ячеслав Чорновіл» та роки життя - «1937-1999» (унизу).

Пам'ятна монета розроблена художниками Івахненком Олександром, Іваненком Святославом та скульпторами Дем'яненком Володимиром, Іваненком Святославом. Вона вийшла в серії « Видатні особистості України» і є ще одним доказом пошанування того, хто життя своє присвятив Україні.

146 слів.

Текст 7. Леонід Пілунський про побратима

Важко уявити живе обличчя В 'ячеслава Чорновола лише за переліком біографічних даних, за інформацією про його діяльність. Тому такими важливими є спогади тих, хто знав його особисто, хто працював з ним, спілкувався. У закордонних поїздках Чорновола супроводжував Леонід Пілунський. Він розповідає про В' ячеслава Максимовича не лише як про громадського діяча, політика, журналіста, а й як про людину: «Він був абсолютно незвичайною людиною, але неможливо передати, у чому ж полягала його незвичайність. Він був запальним і спокійним, неймовірно м' яким і досить жорстким, грізним і добрим, радісним і сумним, але головною його рисою була неймовірна терпимість на фоні феноменальної реакції і гострого язика. Ці несумісні якості якраз і робили його видатним політичним діячем у справах державних, і цілком незахищеним у звичайному житті ... Він міг до безмежності терпіти образи, якщо це стосувалося його особисто, але ніколи, якщо це стосувалося України».

Л. Пілунський згадує про поїздки до Туреччини на урочистості, присвячені присудженню Мустафі Джемілєву почесного звання професора Сельджуцького університету, до Чехії - на гірку дату введення радянських військ, до Словаччини, у місто Пряшів, де живуть русини-українці.

Його найбільше вражала просто-таки дитяча допитливість Чорновола. Він ставив дуже багато запитань супровідникам і перекладачам, хотів про все дізнатися.

«У Пряшеві, в українському університеті, його довго не випускали з зали, а він відповідав, відповідав ... , незважаючи на те, що ми запізнювалися до українського музею - ми були у тих, хто живе на цій землі понад тисячу років, не маючи історичного зв 'язку з Великою Україною, але вважає себе українцем і розмовляє однією з нами мовою. Ми приїхали в музей, коли вже смеркалося, але на нас чекали - він був для них надією, що українці встануть з колін і побудують свою щасливу Батьківщину».

Чорновіл умів переконувати. Він зачаровував своєю швидкою мовою, дивовижно привабливою, стрімкою ходою, миттєвою реакцією на все , що відбувається навколо. Його слухали навіть вороги.

Слабких виступів у В 'ячеслава не було, незважаючи на те, що найчастіше це була абсолютна імпровізація .

«Він був, - пише Леонід Пілунський , - чудовим оратором. На трибуні у нього світилися очі, він ніби заряджався від тих, хто чекав на його виступ, і говорив, говорив, читав записки, встигав їх тут же на сцені сортувати і розкладати по кишенях, зрештою, ні на секунду не втрачаючи думки і не припиняючи свого виступу» .

Леонід Пілунський називає В. Чорновола «Чарівником публіцистичного жанру» , який «Назавжди залишиться совістю і символом української журналістики». Він пише: «Я прочитав багато з того, що він написав, чув десятки виступів, і кожного разу мене вражала неймовірна жвавість розуму, гостре слово, образність мови».

Ось такою звичайною і водночас дуже особливою людиною постає Чорновіл у спогадах того, хто його бачив, чув, хто з ним працював, - Леоніда Пілунського. А нам нині бракує політика такого штибу, як В'ячеслав Чорновіл.

441 слово.

Пояснити значення слів:
імпровізація (від імпровізувати: складати який-небудь твір під час виконання, виголошувати промову тощо без попереднього підготування; що- небудь (вірш, пісня), складене під час виконання без попереднього підготування).
реакція (тут: дія, вчинок, жест, міміка, що виникають у відповідь на яку-небудь дію, вчинок, вплив ззовні);
символ (умовне позначення якогось предмета, поняття або явища);
феноменальний (рідкісний, незвичайний, винятковий, визначний за своїми якостями, властивостями, за силою впливу) ;
штиб (тут: те саме, що кшталт: зовнішній вигляд чого-небудь; про особливості вдачі, характеру людини; на один кшталт - на один зразок, лад; на свій кшталт - на свій лад).
Дібрати синоніми до слова:
оратор (красномовець, златоуст, речник, трибун, промовець).

Тебешевська О.С. Україна починається з тебе. Пам'яті В'ячеслава Чорновола. Збірник диктантів і переказів з української мови для учнів 5-11 класів 

Додати коментар


Захисний код
Оновити