По смерті Мстислава став Ярослав єдиним князем усіх широких українських земель. Щоб убезпечити Україну від нападів ворогів, він побудував на межах держави багато твердинь. Над Сяном звів він тоді город, укріпив його. Місто від його імені назвали Ярославом.

Розбивши печенігів під самим Києвом, Ярослав на тім місці побуду­вав величаву церкву св. Софії. Убезпечивши державу від ворогів, він дбав про лад і спокій в краю, а щоб всі суди однаково і справедливо судили, дав наказ списати усі права в одну книгу і назвав її «Руська Правда». Князь Ярослав будував церкви, а при них заводив школи, поширюючи освіту.

Своїми мудрими розпорядженнями і законами Ярослав зміцнив українську державу так, що сусідні чужі держави дбали про його приязнь і єдналися з його родом.

Перед смертю поділив Ярослав цілу Україну на окремі уділи, і до кожного уділу призначив одного сина. Але наказав їм коритися владі найстаршого князя в Києві — Ізяслава. Своєму внукові Ростиславові дав Галичину, і відтоді починається рід галицьких князів Ростиславичів. З надією, що по нім буде Україна сильна й славна, помер Ярослав Мудрий узимку 1054 року, маючи 75 років. Панував він 35 літ. (За А. Лотоцьким, 180 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити