Ім’я Пилипа Орлика мало відоме нинішньому українцеві. Хоча за кордоном життя та боротьба гетьмана-емігранта викликала неабияке зацікавлення. У радянських енциклопедіях традиційно значилось: «Пилип Орлик — прибічник Мазепи». Отже, гетьман — ворог.

Пилип Орлик був знатного чеського роду. Поїхавши в Україну, змужнілий юнак вступив до Києво-Могилянської колегії. Вирішальну роль у його кар’єрі відіграв гетьман Іван Мазепа. Сам, досягнувши найвищих висот європейської освіченості та культури, гетьман шукав собі здібних помічників.

Коли Мазепа втаємничив Орлика у свої плани скинути московське ярмо і відтворити самостійність Української держави за допомогою Швеції, вони об’єднали українські збройні сили зі шведськими.

П’ятого квітня 1710 року під Бендерами козацька рада (після смерті Мазепи) обрали Орлика гетьманом України. У день виборів було проголошено угоду-договір. Документ мав назву «Пакти і конституція прав і вольностей Запорозького Війська».

Високою кінцевою метою Орлика було об’єднання Правобережної, Лівобережної України і Запорозької Січі у єдину сильну державу. Досяг­нути цього, вважав гетьман, можна лише, звільнившись, за допомогою іноземних держав, від панування Російської імперії. У своїй політичній концепції Пилип Орлик виходив з того, що завойовницька політика Російської імперії на заході має небезпечний характер у загальноєвропейському масштабі. (З журналу, 176 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити