Іван Мазепа народився 1632 року в Мазепинцях на Київщині. Похо­див зі старовинного українського роду. Батько Мазепи, Степан, був урядником у Білій Церкві, а що сам був розумний та освічений чоловік, то і свого сина Івана виховав освіченою людиною. Мати Мазепи, Марія-Магдалина з роду Мокієвських, була потім ігуменею жіночого монастиря в Києві.

Спершу вчився Іван удома, згодом — у вищій школі в Полоцьку і в шістнадцять років пішов на Січ навчатися воєнного ремесла. Служив при козацькім війську за Хмельницького в 1648 році й хоробро бився не в одній битві. За хоробрість і розум полюбили його всі козаки, а гетьман Хмельницький радив його батькові послати Івана ще в високі школи за кордон. Іван вчився в Голландії, а потім довгий час був при дворі польського короля Яна-Казимира.

Іван Мазепа, ставши гетьманом, почав щиро думати над тим, щоб визволити Україну з-під залежності сусідів. Але мусив чинити дуже обережно, бо тоді панував у Росії Петро І, дуже лютий тиран; він бажав з’єднати Україну з Росією й хоч до якогось часу ще терпів в Україні окремого гетьмана, але сильно обмежував права-гетьмана й козацтва всієї України. (За А. Лотоцьким, 179 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити