Усіх вражала краса Насті, її розум. За кілька тижнів вона вільно володіла турецькою мовою. Минуло ще півтора місяця, і нова звістка вразила Порту: Сулейман скріпив свою любов до Роксолани високим шлюбом. Він надав їй титул великої султани Стамбула. Ніколи, за всю історію Туреччини, жінка ще не посідала такого почесного місця.

Усі вихваляли розум і вроду великої султани... Про неї заговорила Європа. Настя майже завжди супроводила султана на різних виставах, бенкетах, прийомах і мала можливість розмовляти з іноземцями. Усю Європу вразила звістка, що султана — бранка з України — розмовляє з послами латиною. Подиву не було меж. Звідки колишня полонянка з України знає латину? Дипломати чудувалися, адже в Україні вміють ли­ше орати і воювати. ,

Ні, пояснювала Роксолана, в Україні в кожному селі є школа, яку веде священик або колишній писар Війська Запорозького. Вони вчать дітей церковнослов’янської та латинської мов.

Настя зітхала, згадуючи, як отець Петро хвалив її, дивуючись її пам’яті й розуму. «Вона гетьманувати змогла б», - казав отець. «Трохи не вгадав мій навчитель, — думала тепер Настя. - Я майже гетьманша».

А європейські посли швидко рознесли відомості про високу культуру в Україні. Заговорили і про неї, Роксолану. (За С. Плачиндою, 180 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити