Феномен Петра Могили

Молдаванин за походженням, європеєць за освітою та українець за культурною належністю, Петро Могила силою свого таланту й енергією діянь посів почесне місце в шерензі велетів епохи Відродження. Він був не лише свідком та учасником великого поривання українського народу до свободи, а й став його духовним поводирем.

Волею Петра Могили, а нерідко й коштом, постали з руїн Десятинна церква та Софія Київська, храми Спаса на Берестовім і Михайлівський у Видубицькому монастирі.

Людина європейської освіченості, він розумів, що майбутнє України залежить не лише від осягнення її народом власного історичного досвіду, а й від прилучення його до загальноєвропейських цінностей.

Одним з вершинних його досягнень на цій ниві було створення Лаврської школи — навчального закладу європейського типу. Після об’єднання із Братською школою цей заклад став визначним осередком науки і культури не лише в Україні, а й в усій Східній Європі.

Ще однією сферою діяльності Петра Могили була видавнича справа. Під його керівництвом друкарня Києво-Печерського монастиря друкувала книжки, у яких популяризувались гуманістичні ідеї, впроваджувалось уживання живої української мови, розвивались традиції українського малярства і графіки.

Його заклики до духовного та громадського єднання українського народу актуальні й сьогодні. (За П. Толочком, 180 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити