Текст 1. Присвята

Він був сином мужика - і став володарем у царстві духа.

Він був кріпаком - і став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком - і вказав нові, світл і і вільні шляхи про фесорам і книжним ученим.

Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних ар мій.

Доля переслідувала йоrо в житті скільки могла, та вона не зуміла перетворити золота його душ і в іржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду, а віри в Бога у зневіру і песимізм.

Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.

Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.

Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко. І. Франко, 139 слів

Текст 2. Майже за традицією

Упродовж свого мистецького життя Тарас Шевченко створив понад шістдесят малярських та графічних автопортретів, у яких передав складну лінію своїх думок, почуттів, переживань майже за два десятиліття: від романтичних юнацьких мрій до світобачень багатої на досвід, але вже, на жаль, втомленої нелегким життям людини.

Автопортрет 1840 року є чудовим заспівом Шевченка-митця до його великої саги самовираження на полотні.

Викуп Шевченка з кріпацтва 1838 року буквально осяяв його життя. Того ж року юнак стає учнем Академії мистецтв – одного з найавторитетніших вищих мистецьких закладів у Європі. Малярський хист Тараса на час його вступу до академії розкрився настільки, що його відразу вченою радою було зараховано на навчання до четвертого класу. Величезною працелюбністю позначені ці роки життя юного митця. Творче зерно, пригнічене неволею, тепер під наставництвом професора Брюллова, художника зі світовим ім’ям, давало щедрі сходи.

У Петербурзі молодого Шевченка часто огортала туга за рідними, за Україною. Та усвідомлення свого становища вільного громадянина, якому посміхнулася доля, примножувало сили. На той час він багато працює як поет і художник. 1840 року побачила світ перша збірка віршів «Кобзар». Тривала робота над героїчною поемою «Гайдамаки». Три роки навчання увінчалися нагородженням срібними медалями за вдало виконані екзаменаційні роботи.

Саме в період духовного ф творчого піднесення Шевченко вирішив намалювати автопортрет. Вихованці Академії часто вдавалися до відтворення власної зовнішності. Декотрі зображали себе до днів народжень та іменин. Мабуть, і Шевченко приурочив перший автопортрет до свого 26-річчя. На полотні добре помітні глибокий психологізм та схильність до самозаглиблення. Тут ліричне поєднується з драматичним, замріяність із тривогою, бадьорість із легкою втомою. Перед нами зосереджене обличчя молодої людини, сповнений гідності поворот голови до глядача. Світло вихоплює з півтемряви лише лице – все інше тане, ховається в напівпрозорих тінях. Яскраво освітлене чоло контрастує з очима, захованими у темінь. За допомогою світла й тіні автор підкреслює те, на що має глядач звернути увагу. Може здатися дивним, що очі, найпромовистіший елемент портрета, який художники намагаються всіляко виділити, Шевченко, навпаки, затінює. Та це не позбавляє погляд помітної всепроникливості. Замість замріяного споглядання, яке так любили відтворювати у портретах тодішні художники, у Шевченка – гостре, насторожене вдивляння у життя, в людей. Ця аж ніяк не юнацька замисленість у прикритих стомленими повіками очах 26-річної людини здається дивною на молодому обличчі. Рожеві ніжні уста, ідеально чисте чоло – і раптом цей погляд, цей напружений злам брів… Що це – ефективний контраст? Романтична єдність протилежностей? Не тільки це…

У не по літах серйозному погляді відбилося нелегке життя: сирітство, найми, приниження. Це образ юнака, якого сувора дійсність рано зробила дорослим. Водночас маємо характерний портрет інтелігента, який за пізнання краси заплатив високу ціну. Звідси й роздвоєність зображеного характеру. З одного боку, гідність, зумовлена причетністю до когорти обранців долі, а з другого – вболівання за тих, над ким ця доля поглумилась, і, може, інтуїтивне передчуття нелегкого майбутнього.

Як і всі відомі сьогодні оригінальні малярські твори митця, цей автопортрет зберігається у Державному музеї Києва. Дбайливо зібрані й реставровані твори славетного майстра живопису – гордість української культурної спадщини.

За Д. Степовиком

Текст 3. Шевченко й сучасність

Тарас Шевченко народився на українській землі, під українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, що стають дорогими для всього людства і що в пошані всього людства знаходять безсмертя.

Він був поетом, якого ми до того не мали: поетом для всіх, поетом народним, поетом гноблених, але не скорених. Народжений матір’ю-кріпачкою і сам кріпак, він став борцем, революціонером титанічної сили. Його боялися царі. Коли можновладні самодержавні кати, ті, що напов­нили рудники Сибіру окутими в кайдани декабристами, ті самі, що зацькували Пушкіна і юного Лєрмонтова, налившись новою злобою, з послідовністю холодних убивць увігнали криваві свої пазурі в молоду клекотливу душу Шевченкову, коли перед ним лягла несходима ніч муштри й солдатчини, мабуть, ті вінценосні кати вважали, що відправили його в таку безвість, звідки не буде вже йому вороття.

А він повернувся.

Вогненною піснею, віщим незборканим словом повернувся поет до рідної своєї України. Відкрите серце народного співця щедро ввібрало в себе могутній волелюбний дух українського народу. В тій невеликій книжці, що ім’я їй «Кобзар», клекоче ціле море горя народного, в ній — невольницький поклик до помсти й порив до свободи, мудрий роздум гуманіста і ніжна, чарівна краса української пісні. (За О. Гончаром, 180 слів)

Текст 4. Шевченкова верба

Коли Т. Шевченка в жовтні 1850 року переводили в Новопетровськ, поет знайшов на вулиці в Гур’єві вербову ломаку: вона служила йому палицею в дорозі. Прибувши у форт, Шевченко застромив палицю в землю на солдатському городі, і з неї виросло перше дерево в Н Н овопетровську. Пізніше, при підтримці коменданта фортеці Ускова, вибрав він місце для саду — за дві версти од форту, зробив план, розмітив, де які дерева садити. Восени 1853 року на тому місці закипіла робота. Дерева виписали з Астрахані і з Гур’єва, перевезли також, за порадою Шевченка, і великі шовковиці.
В саду збудували для родини коменданта літній будиночок і альтанку. Біля альтанки спорудили землянку, яка стала місцем творчого натхнення самого Шевченка. Форт Новопетровський було скасовано 1857 року і перейменовано в Олександровське. Сад став міським садом і звався весь час садом Шевченка, землянка — будиночком Шевченка, верба — Шевченковою вербою (за В. Шевчуком; 136 сл.).

Текст 5. Шевченко

Українська літературна доля мусила спершу розсміятися з Котляревським, впасти в сентименти з Квіткою-Основ'яненком або нарешті спромопися на потужний трагізм Шевченка.

Геній не приходить несподівано, його з'яві передує процес назрівання, відбуваються певні зрушення в суспільстві. Геніальність Тараса Шевченка породжена геніальністю народу, який ніколи не мав своєЇ державності, але в усі часи був одержимий волею, за яку боровся.

Цей колишній кріпак - один із найрозкріпаченіших поетів світу. Поет, слово для якого - акт сповіді. У Кобзареві немає жодної фальшивоЇ ноти. Звідки ця внутрішня свобода при відсутності свободи зовнішньої? Таємниця генія.

Шевченко - це передусім монументальність духу. Таких поетів у світовій літературі можна перелічити на пальцях. Біблією нашого народу назвав Борис Олійник Шевченків «Кобзар». А його «Щоденник»! Саме він явив нам Шевченка-інтелігента, людину обізнану, ніжну, відверту, яка за всіх трагічних обставин не втратила аристократизму духу, чистого, гармонійного ладу душі.

Тарас Шевченко для свідомості украlнця не просто література: це наш всесвіт, виправдання України перед людством, підтвердження повноцінності усього народу. Це той огром, шо з рідні апостолів.

Шевченко завжди попереду. Слово, яке не співвідноситься з його Словом, нічого не варте. І в наш час оновлення України він - наш щит і меч у водночассі. Вистачило б тільки мудрості користатися належним чином цією нержавіючою зброєю. За В. Базилевським

Текст 6. Шевченко і ми

Уявити себе без Шевченка українцеві все одно, що без неба над головою. Він став національним кодом, вершиною нашого родовідного дерева. Україна - його Голгофа, воля ж - його хрест. Всенародний біль - у ньому, вселюдська трагедія, драматизм віку - теж у ньому. З-поміж книг, успадкованих українським народом, доречно назвати «Кобзар», Тарасове пророцтво, що являє собою не фрагмент історїі літератури, а моральні приписи, звернені до сумління.

Шевченко універсальний. Немає такої події в нашій історії, яку б оминуло його слово. Згадаєш голодомор тридцять третього - і моторошно війне від Кобзаревого рядка: «Гробокопателі ходили». Зачепиш пам'яттю тридцять сьомий - почуєш прокляття: «Бодай кати їх постинали, отих царів, катів людських». Замислишся над долею нації і відгукнешся Тарасовим синівським словом: «Світе тихий, краю милий, моя Україно, за що тебе сплюндровано, за що, мамо, гинеш?» Все і про все сказав Шевченко.

Сьогодн і , стаючи віч-на-віч із ним , перевіряємо себе і потребуємо його тепер чи не більш , ніж будь-коли, обираючи за сенс життя могутнє: «Свою Україну любіть» ...

За В. Базилевським

Текст 7. Останні дні поета

Про своє фізичне здоров'я Шевченко дбав мало. А воно було дуже надірваним ще в часи заслання. Окрім того, був рідкісним працелюбом. Уже наприкінці вересня 1860 року стало помітно, що поет вельми хворий. Однак він про це нікому не говорив і весь віддавався праці. Лище 23 листопада поскаржився лікарю на біль у грудях. Той порадив не виходити на двір. Домашній карантин Шевченко витримав до Різдва. Казав: «Щоб і на Різдво не виходити? А кутя? А узвар? Ні, не всиджу: колядувати хоч рачки полізу до куми!)) Це колядування цілком надломило його організм.

Діагноз лікарів був невтішний: водяна хвороба. Останні дні Шевченко провів у великих муках. Проте жоден стогін не вирвався з його грудей. Шевченко лище стискав зуби, виривав ними вуса, давлячи в собі болі, що його мучили.

У неділю, 10 березня, о п'ятій ранку, зійшовши по сходах до майстерні, він охнув і впав. Так перестало битися серце Тараса Шевченка.

Кріпак із кріпаків, геній із геніїв - це він дочасно віддав своє життя, аби неправда і сваволя, кривда і глум над чесною людиною ніколи не приходила на нащу землю.

Додати коментар


Захисний код
Оновити