Можна перебувати в Україні і лишатися пустоцвітом для неї, а можна жити поза краєм і ніколи не полишати його. Власне, таким життям жив славний син України - письменник, поет, філософ і навчитель Богдан Сильвестрович Лепкий. Перебуваючи поза рідним краєм, ніколи не відривався від нього. Україна і її люди, її молоде покоління залишались у його серці, його думках і його праці. 
Завжди підкреслював, що утримується від політики, проте був добрим і тонким політиком у кращому розумінні цих слів. Умів співпрацювати з різними, часом настроєними нетолерантно до всього українського людьми і змушував їх поважати не тільки його особисто, але й через нього - Україну. 
Важливою віхою у розвитку соціально-політичних поглядів Б.Лепкого став переїзд його у 1899 році до Кракова, де культурний діяч долучився до політичної боротьби за українську ідею. 
На початку ХХ ст. Б. Лепкий вбачав майбутнє України у союзі з конституційною Австро-Угорською імперією. Дослідження історії українсько-російських взаємин переконало митця в безперспективності сівіснування України і Росії в одній державі, звідси його висновок про орієнтацію на західну культуру. Метою митця було позбавити націю комплексу меншовартості. Кроком у цьому напрямі він вважав поширення освіти, популяризацію культурних здобутків та відновлення історичної пам'яті народу. Б. Лепкий розумів, що єдино можливий шлях до власної державності лежить через культурно-духовне відродження. 
На початку Першої світової війни відбувся перелом у політичному світобаченні письменника - він хотів бачити Україну самостійною соборною демократичною державою. Ця ідея стала визначальною у поглядах митця до кінця його його життя. Саме Б. Лепкий був одним із сподвижників ідеї створення легіону українських січових стрільців, в образах яких він бачив борців за волю. Для мільйонів українських патріотів стало кредом життя гасло, яке проголосив митець: "Жав, не жав - а сіяти треба!" 
У 30-40-х рр. Б. Лепкий, повернувшись у Краків, став одним із провідних ідеологів української словесності, вважаючи, що українська соборна держава постане в майбутньому на карті світу, коли національна ідея визріє у невід'ємну частину світогляду кожного українця. Впродовж життя цей громадський діяч наголошував на необхідності боротися за національну незалежність, іти до власної державності через культурно-духовне відродження, європеїзувати українську спільноту. Все це разом, як переконував Лепкий, становитиме суть духовного поступу нації, гнобленої віками, але й не скореної лихоліттями. 
Уболівав за українців, кликав до єдності, любові, взаємоповаги. Вірив у силу поезії, мистецтва, знань... 
Тому досі актуальні його думки і твори, його приклад та ідеал. Ніколи не читав доповідей - умів промовити. Легко збирав величезні аудиторії, до 500 чоловік, аудиторії, до яких звертався цілим своїм чулим серцем. Умів знайти таке слово, що діяло на слухача магічно. Відчував людей, тому його виступи вчили, будили до дії. 
Отож, Б. Лепкий належить до тих громадян, які своєю небайдужістю до громадсько-суспільного та національно-культурного життя України дають нинішній генерації найкращий приклад, до якого ідеалу повинен прагнути кожен українець. 
За Н. Білик-Лисою

Додати коментар


Захисний код
Оновити