Якою надією-радістю світяться очі людей, коли під українським небом, та й всюди, де живуть, розкидані долею українці, лунає ця патріотична пісня. Наче фенікс із попелу, воскресає вона із забуття, скидає з себе пута, якими силкувались її задушити ті, хто хотів би, щоб Україна й надалі була покірною колонією, втратила історичну пам’ять.

Пісня ця виникла на початку Першої світової війни в середовищі українського січового стрілецтва і стала його патріотичним гімном. І сло­ва, і мелодія пісні у своїй основі наскрізь народні. В уяві українців червона калина була і є символом і рідного краю, і дівочої чистоти.

На крилах революційно-патріотичних устремлінь січового стрілецтва пісня розлетілася по Україні, ввійшла в духовне життя широких кіл громадськості, стала народною, відомою всьому світові.

Коли захиталась і, зрештою, розвалилась і Російська, й Австро-Угорська імперії, ідея возз’єднання єдиного народу в єдиній державі стала набирати реальних форм. Реалізована вона була в січні 1919 року, коли об’єдналася Українська Народна Республіка, що постала на Наддніпрян­щині, із Західноукраїнською Народною Республікою.

У пісні, що має військово-бойовий характер (і це дуже знаменно) утверджується віра в те, що политий кров’ю український «колосистий лан» щедро родитиме. (За Ф. Погребенншом, 179 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити