Братом назвав Платон Майборода свого друга Андрія Малишка. А в братів одна мати — українська пісня, а в неї — два крила:
майбородівська музика і малишківське слово. Вони летять у небі 

України на весь широкий розмах пісенної народної вдачі, і світити їм під ясними зорями і над тихими водами на віки.
«Моїй матері» — така присвята зоріє над піснею про рушник. Хто написав ці слова — Платон Майборода чи Андрій Малишко? Важко тепер сказати, та й не так це важливо, бо присвяту матері, так споконвіку ведеться в добрій родині, дарували сини разом. А слова присвяти — то серця поета й композитора, їхня поезія і музика, синівство і любов, які злилися в пісні. Вона зродилася в чорноземному степу двома голосами, а забуяла в небі одною кроною і усміхнулась в її образі мати Україна, і її побачив у синяві увесь світ.
Про те, як народилася пісня, розповідає Платон Майборода: «Здавна вже так заведено в Україні, що мати, проводжаючи з дому дитину, завжди дасть на дорогу хліба. Цей добрий звичай, зверніть увагу, гарно описаний в українських народних казках. А коли ж прощається з домом дорослий син, мати дає йому в манд-
рівку вишиваний рушник, щоб стелилася її дитині добра доля. Саме цю народну традицію і вирішив показати в одному з епізодів нового фільму «Літа молодії», який знімався на Довженковій кіностудії, режисером Мішуріним. Епізод мав супроводжуватися піснею. Я записав ноти, а їм до пари дібрав слова, які б могли змалювати картину прощання з матір’ю, згуртував їх у чотири віршовані рядки і одразу подзвонив Андрієві Малишку. Награв йому по телефону мелодію і запропонував перші чотири рядки виключно як зразок розміру вірша.
Наступного дня Андрій привіз вірш. Мене вразило те, що поет залишив початок майже незмінним. Разом почали програвати мелодію, і співати, і тішитися, як діти, що народилась пісня. Під вечір я зателефонував Олександрові Таранцю, прекрасному співаку, моєму другові. Андрій проспівав йому пісню, а за годину Сашко її вивчив і сказав захоплено: «Ця пісня облетить усю земну кулю». Бог почув нас і відкрив пісні з України цілий світ.
І до сьогодні співають пісню про рушник, уважаючи її народною, і буде вона линути над Україною і світом, допоки є на світі матері, а в України такі талановиті, виховані материнською ласкою і щедрістю сини (За Я. Гояном, 363 слова).


ІІ. Дайте відповіді на запитання:
1. Хто автор слів «Пісні про рушник»?
а) М. Рильський; б) В. Сосюра; в) А. Малишко;
г) Леся Українка;
2. Чи насправді Платон Майборода є братом Андрія Малишка?
а) Так; б) вірогідно; в) ні; г) невідомо.

3. Кому митці присвятили пісню?
а) Матері; б) другові; в) невідомому; г) сестрі.
4. Що послужило основою пісні?
а) Традиція; б) випадок; в) фантазія митців; г) бажання матері.
5. Хто був першим виконавцем пісні?
а) Платон Майборода; б) Дмитро Гнатюк; в) Софія Ротару;
г) Олександр Таранець.
6. «Пісня про рушник» уважається народною?
а) Ні; б) інколи; в) так; г) у тексті про це не повідомляється.

Додати коментар


Захисний код
Оновити