Любіть Україну, як сонце любіть
Вишневу свою Україну,
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.

В. Сосюра

Україно! Дорога моя Батьківщино! Люблю тебе всією душею. Поет може сказати про це так:

Мені оце більше нічого не треба:
Домівка матусі, волошки в житах,
Вишневий світанок, полив’яне небо
І сиза роса на траві при шляхах.

1991 рік... Верховна Рада України прийняла Декларацію про державний суверенітет України, де відзначено, що Україна забезпечує національно-культурне відродження українського народу, його істо­рич­ної свідомості й традицій.

Разом з тим право національно-культурного розвитку гаран­тується людям усіх національностей, які проживають на території України. Досягнення українського народу на ниві культури за­гальновідомі. Це надбання різних верств населення, класів і со­ціаль­них груп протягом тривалого історичного процесу, а також досягнення вихідців з України, яких доля закинула за межі Батьківщини. Це зразки культури інших народів, які живуть в Україні: росіян, білорусів, поляків, болгар, молдаван... Усі вони – народ України...

Куди ж сягає історія про найдавніші часи нашого народу? Патріарх української історії, видатний учений і політичний діяч Ми­хайло Грушевський писав: «Народ наш живе на Україні вже дуже давно. Тисячу двісті або триста літ (600 або 700 літ по Різдві Хрис­товім) жили вже наші люди мало не по цілій Україні, як і тепер».

Тяжкий і тернистий випав шлях на долю нашої Батьківщини.

Якщо пригадати хоч би пригнічення української мови, циркуляри, які забороняли українську мову, то стане зрозумілим і ставлення до українського народу: 1720 рік – Петро І видав указ про заборону книгодрукування українською мовою... 1863 рік – міністр внутрішніх справ Росії Валуєв видає циркуляр, яким забороняється видання українською мовою будь-якої літератури... 1876 рік – видано Емсь­кий указ про заборону ввезення українських книг з-за кордону...

Якщо торкнутися історії, то скільки їх було указів, постанов...

ХХ ст. принесло нашій мові й культурі високі злети і випро­бу­ван­ня. Нарешті українська мова стала господинею у своєму домі!

Як довго ждали ми своєї волі слова,
І ось воно співа, бринить,
Бринить, співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить,
В якому думка прагне слова,
Хто в майбутнім хоче жить,
Той всім серцем закричить:
«В рідній школі рідна мова».

Україна не уявляється без пісні, бо в пісні по-справжньому роз­кривається душа українського народу. Історичні факти доносять до нас інформацію про створення, появу на світ народних чи ав­торських українських пісень. Нині, безсумнівно, чимало їх пережи­ває своє друге народження і воскресіння. По-новому ми сприймаємо й їхній зміст. Серце якого українця не стрепенеться, почувши пісню:

Ой у лузі червона калина похилилася...
Чогось наша славна Україна зажурилася.

Не так давно замайоріли в Україні синьо-жовті прапори. Поява їх викликала далеко неоднозначну реакцію населення. Синьо-жовте сполучення на українському прапорі – одне з найдавніших серед сучасних національних прапорів.

Наш стяг – пшениця у степу
Під голубим сплетінням неба.

Наш прапор – втілення віковічного прагнення українського народу до миру, праці, краси та багатства рідної землі, прагнення до свободи і незалежності. Звичайно, багато чим у боротьбі за незалежність України ми зобов’язані українському козацтву. Думається, що відродиться козацька слава, дух лицарства у генах нових поколінь.

Будьмо гордими, що живемо на такій землі!

Будьмо й гідними незалежності, за яку боролися наші предки.

Додати коментар


Захисний код
Оновити