Карпатський природний національний парк — перший в Україні природний національний парк, розташований у північно-східній частині Українських Карпат, у верхів'ї Пруту, у межах Івано-Франківської області. Утворено його в 1980 році. Загальна площа 50,3 тис. гектарів. Основна мета утворення Карпатського природного національного парку — збереження унікальних для Центральної Європи природних ландшафтів, що відзначаються багатим генофондом, наявністю рідкісних екосистем і значним рекреаційним потенціалом, а також для підтримання екологічного балансу в регіоні.

Флора парку налічує понад 1100 видів судинних рослин. У рослин- ному покриві переважають мішані, буково-ялицево-ялинові, а вище 1100—1200 м — чисті ялинові ліси. Букові ліси з домішкою явора, ясена, в'яза, ялиці та ялинки поширені на схилах гірських масивів до висоти 500—600 м над рівнем моря. Вище трапляються ялицево-букові та буково-ялицеві ліси з домішкою ялини у басейні Пруту. На схилах з кам'янистими осипищами зростає сосна звичайна в комплекті з березою та ялиною. В урочищах Кедруватий і Гаджина збереглася реліктова сосна кедрова. Вище 1600 м у субальпійському поясі сформувалося криволісся сосни гірської, вільхи зеленої, ялівцю сибірського та субальпійські луки подекуди з рододендроном східнокарпатським (індемічний вид) та аркто-альпійськими видами верб. Альпійський пояс (понад 1800 м) представлений альпійськими луками-полонинами, для яких характер- ні угрупування осоки вічнозеленої, осоки зігнутої, костриці лежачої, сеслерії голубуватої, ситнику трироздільного та ін. На території парку відомо близько 20 видів рослин, занесених до Червоної книги: сосна кедрова європейська, рододендрон східнокарпатський, аконіт Жжакена, дріада восьмипелюсткова, терлич жовтий, первоцвіт дрібний, арніка гірська тощо.

Багатий тваринний світ: 46 видів ссавців, близько 180 видів птахів, численні плазуни, земноводні, риби. Тут водяться ведмідь, вовк, лиси- ця, куниця лісова, олень європейський, козуля, білка, глухар, тетерук. З рідкісних трапляються кіт лісовий, беркут, сапсан, змієїд, лелека чор- ний, занесені до Червоної книги України. У 1987 році в парку подвоєно поголів'я рідкісної породи гуцульських коней.

Територію Карпатського природного національного парку поділяють на чотири функціональні зони: заповідну (10,3 тис. гектарів), захисно-рекреаційну (20,8 тис. гектарів), рекреаційну (10,6 тис. гектарів) і рекреаційно-господарську (8,6 тис. гектарів). Заповідна зона за охоронним режимом прирівнюється до заповідників. У захисно-рекреаційній зоні природоохоронні заходи здійснюються з метою збереження та від- творення природних екосистем, лісогосподарська діяльність спрямована на формування корінних лісових масивів. Туризм обмежений (С. Стойко, 336 сл.).

Додати коментар


Захисний код
Оновити