Трьохсотлітнє поневолення не могло не вплинути на щиру й ніжну душу українця. Брутальне заперечення самого існування народу нашого не могло не позначитися на формуванні національного характеру.

У душі українця співіснує лицар та раб. Це гірка правда, та знати її необхідно, щоб знищити в собі двоїстість і щоб лицар переміг.

Довго і вперто українця зображували як «хитрого малороса», такого собі неосвіченого шахраюватого селюка. Хто не чув анекдотів про зрадливість українця? Наліплювали і ярлик «хохлацької галушки», що дуже співзвучне з прізвиськом «нігер» у США.

Робилося це послідовно й цілеспрямовано. Вироблення комплексу неповноцінності в пригнобленого — класична колонізаторська стратегія.

Людину, що не поважає сама себе, вже не треба заковувати в кайдани. Якщо втрачено самоповагу й гідність, за що боротись і що обстоювати? Натомість вкорінюється як приниженість і слухняність, так і підлабузництво й холопство, а далі й звичка до ярма. Інтереси звужуються до гарантованого сіна й більш-менш комфортабельного стійла.

Та три століття принижень не вбили в українській душі лицарства. Забитості й захла́нності протистоїть усвідомлення себе нащадками запорозького козацтва. Адже кожен з нас — праправнук якщо не кошового Сірка чи полковника Кривоноса, то мужнього й нездоланного Голоти чи Нетяги. Такого можна було спалити або посадити на палю, але припнути до ясел було неможливо. Не згасити природженої в олелюбності української душі. Якби ж до неї ще самоповаги, відчуття власної значущості й сили!

Як же треба трудитися кожному з нас над своєю душею! Пошли нам, Боже, стійкості!

(228 слів) (Із журналу).

Додати коментар


Захисний код
Оновити