Хочете торкнутися таїни української культури, заглибитися у наше минуле? Приїжджайте до Києва, на Печерські пагорби. Тут, у Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» , усе промовляє словами збирача українських мистецьких скарбів: «Усе, що ви побачите в Музеї, хай збудить у вас почуття палкої, найщирішої любові до поетичної душі Матері-України, і хай любов ця стане могутнім стимулом для її прекрасного майбутнього та буйного розквіту».

У 2010 році минуло 50 років від дня заснування Іваном Гончарем хатнього Музею, а 27 січня 2011 року - 100 років від дня його народження (помер у 1993 році). Упродовж життя він збирав предмети, світлини, мистецькі вироби, картини, книжки - усе, що стосувалося побуту, культури, історії українців. Його знання, ерудиція, подвижницька праця вражають. Скульптор, живописець, колекціонер, науковець. Він сам їздив по селах, збирав матеріали давнини. За однією річчю митець міг полювати роками! За раз у Музеї понад двадцять тисяч експонатів, більшу частину яких зібрав Іван Гончар.

Експозиція Музею розкриває різні аспекти народної культури. Тут є зали буття, естетики, етики, християнських ідеалів, спадщини митця.

Ось на стіні в одній залі фотографії українців із різних регіонів. В іншій - зразки вишивки, гончарства, національного одягу. У залі «Християнські ідеали» багато хатніх народних ікон, дерев'яна скульптура Спасителя з Мотроницького монастиря.

Представлені в Музеї і козацькі інструменти - колісна ліра, кобза, бандура.

Увагу відвідувачів привертає приватна бібліотека Івана Гончара. Тут є книжки Михайла Грушевського, Дмитра Яворницького, Івана Огієнка . «Лише за одну книжку» , - каже директор Музею Петро Гончар, - можна було сісти за грати. Тому велику частину зі браної літератури він переховував у знайомих, друзів. Після смерті Івана Гончара у його скульптурі « Молодий Шевченко» ми знайшли заховані фотографії учасників ОУН-УПА, а в скрині - книжки М. Грушевського. Всього у Гончаревій книгозбірні близько трьох тисяч видань.

 Надзвичайно цікавим є зал спадщини митця. Тут картини художника «Подоляни», «Побачення», «Несподіванка», «Осіння мелодія».

У музеї близько чотирьохсот скульптурних робіт Івана Гончара. Він є автором портретів і пам 'ятників Богдана Хмельницького, Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Лесі Українки, Олеся Гончара, Катерини Білокур. А його «Молодий Шевченко» зберігається у Третьяковській галереї.

На сорока темпорних і акварельних малюнках митець зафіксував звичаї, обряди, народні типажі з різних куточків України.

До бібліографічного покажчика «Іван Гончар: митець, збирач, дослідник» увійшло більше 600 статей, які охоплюють публікації з 1949 по 2009 рік. Це матеріали самого Івана Гончара, публікації про нього та його науково-видавничу діяльність, про становлення Музею, в якому поєдналися старовина і сучасність.
391 слово.

Пояснити значення слів:
етнографічний (від етнографія:

а) наука, що вивчає культуру й побут народів світу, їхнє походження, розселення та культурнопобутові взаємовідносини; народознавство;

б) сукупність усіх особливостей побуту, звичаїв, культури якого-небудь народу, народності, місцевості);

орнамент (тут: оздоблювальний візерунок, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів або стилізованих рослинних чи тваринних мотивів);

типаж:

а) людина з характерною зовнішністю, що служить моделлю для художника, скульптора, фотографа;

б) художній образ, тип в образотворчому та сценічному мистецтві;

в) сукупність типів, зразків, моделей яких-небудь виробів).

Дібрати синоніми до слів:
експонувати (показувати, виставляти);
титанічний (велетенський, гігантський, колосальний, масштабний).

Додати коментар


Захисний код
Оновити