Дніпро — це священна й заповітна для українців ріка. У козацьких думах він називається Дніпром-Славутою, у козацьких піснях — Дніпром-братом, лоцманською мовою— Козацьким Шляхом.

Тут, серед безкінечних гирл Дніпра, серед його глибоких лиманів, неозорих плавнів, підводних корчів і диких пагорбів, міг, не ризикуючи головою, вільно плавати лише досвідчений плавець. Але ця неприступність Дніпра, ця дика місцевість, цей страх пустельного безладдя і приваблювали низових молодців, запорозьких козаків. Тут, за неприступними порогами, серед незліченних островів, дрімучих одвічних лісів, тут, у безплідних спекотних полях, у безводних і диких степах, молодці знаходили собі надійний притулок.

За пороги не могла сягнути ні рука королівського чиновника, ні па­на. Тут, у запорозьких хащах, молодцям байдужими були турки й татари, літня спека й зимовий холод, страшне безводдя і згубна посуха, дикий звір і степова пожежа.

На Січі можна було зустріти всілякі народності. Козаками ставали українці, поляки, литовці, білоруси, росіяни, болгари, турки. Але головний відсоток прибулих на Січ давала, звичайно, Україна.

Кожному доступ на Січ був вільний за таких умов: бути вільною й неодруженою людиною, розмовляти українською мовою, присягнути на вірність російському цареві, сповідувати православну віру й пройти пов­не навчання. (За Д. Яворницьким, 179 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити