Текст 1.

Такий символ, як тризуб, з’явився ще за часів трипільської культури, тобто чотири тисячі років тому, і спочатку він виконував роль оберега-символа, який захищав від усіляких бід. Життя тоді було суворе: навколо розкинулися дрімучі ліси, людину підстерігали хижі звірі, загрожували громи, блискавки, великі повені, і все це таїло в собі небезпеку. Одним з оберегів була Берегиня — богиня захисту домашнього вогнища, родини — богиня, що символізувала материнство у древніх слов’ян. Символічне зображення Берегині-матері, яка підняла руки, захищаючи свій дім, уселилось у тризуб, серцевина тризуба — тулуб матері, а ліва й права частина — це руки, підняті для захисту.

Пізніше тризуб стає не лише оберегом кожної людини, а всієї когорти людей, яка направлялась на нове місце поселення. Восени через кожні три роки розігрувалися жеребки, кому йти на нові землі, а навесні люди вирушали в путь; йшли з тризубами, які оберігали їхню когорту, їхній рід.

(З часопису)

 

Текст 2.

Існує близько сорока версій щодо походження тризуба та його смислового значення: це й написання імені князя Володимира, і символ державної лади, християнська церковна хоругва, зображення голуба, шолома, трисвічника, святої Трійці; це і символ влади над трьома світами — небесним, земним і підземним, уособлення трьох стихій — повітря, води й землі... Точно з’ясувати, коли і де виник тризуб, сьогодні неможливо, оскільки його сліди простежуються не лише в Україні, але й у Скандинавії, Візантії, Греції, Індії... Філософ Платон у творі «Тімей» колись зазначив, що царі тлантиди носили блакитне вбрання, а символом влади у них був золотий тризуб. Можна лише припускати, що саме звідти тризуб і потрапив на різні континенти.

(З календаря)

 

Текст 3. Звідки до нас прийшов тризуб?

19 лютого 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про Державний Герб України». Цією постановою був затверджений малий герб нашої держави — золотого кольору тризуб на синьому щиті.

Тризуб є найдавнішим серед знаків, що використовується і сьогодні. Цей знак зустрічався на кам’яній застібці часів Трипільської культури (5–3 тис. років до н. е.), яку було знайдено біля дніпровського острова Шанця. Зображення тризуба з’являються у першому столітті нашої ери на монетах, наприклад, на грошових знаках боспорських царів.

Багато дослідників схиляються до думки, що тризуб веде походження з грецької культури. Узагалі, існує понад сорок версій, що пояснюють походження тризуба...

Своє відродження тризуб знайшов у малому гербі нашої держави. Тризуб як складова частина входить і до проекту Великого Герба держави.

(За енциклопедією «Що? Як? Чому?»)

 

Текст 4. Тризуб як національний український символ

Під час археологічних розкопок на території України часто знаходять тризуб. У часи Володимира Великого тризуб з’являється на монетах Русі й стає князівським знаком.
Яке значення вкладалося в тризуб? Єдиної відповіді на це запитання історики не дають. Одні вважають, що він уособлював три стихії: повітря, воду й землю. Інші переконані: тризуб — це обожнене рибальське знаряддя або стилізоване зображення сокола. Але вчені сходяться на головному: тризуб символізує владу.
У листопаді 1917 року тризуб з’являється на печатках і ділових паперах Української Народної Республіки. Після проголошення України радянською він одразу ж зникає з усіх сфер колишнього побутування. І лише в роки перебудови цей символ знову відроджується на нашій землі (За М. Слабошпицьким).

Додати коментар


Захисний код
Оновити