Полотняні пам’ятки України - рушники - завжди супрово­дить постійний епітет «чисті». Це означає не лише те, що вони самі мають зберігатися в чистоті та берегти в ній людське тіло. Чисті рушники насамперед є відповідниками чистоти духо­вної, символами високих етичних і естетичних ідеалів.

Видовжені прямокутники рушників за формою нагадують поля, дороги. Засіяні зерном орнаментів, вони певною мірою і є символами доріг. Ними вітають гостей, їх дарують на згадку. Дівчата, готуючись у дорогу до нового життя, подають рушники старостам. Рушниками проводжають і в останню путь. Складені, сховані чи пов’язані, вони оберігали тіло й душу людини, здоров’я тварин, урожайність рослин.

За формою рушник схожий на головні убори, які ще за часів Київської Русі жінки та дівчата чіпляли на дерева й кущі під час велелюдних річних свят на честь першоджерел життя.

Як деталь святкового вбрання українок рушник використо­вували під час важливих подій родинного життя, наприклад, на весіллі, коли змінювався життєвий статус жінки.

На стінах жител рушник найчастіше набуває форми три­кутника, вістрям спрямованого догори - тобто до неба, до Бо­жества.

Додати коментар


Захисний код
Оновити