З незапам’ятних часів у різних країнах світу формування держави потребувало спеціальних символів влади. Наприклад, корона на голові короля була не прикрасою, а символом його монаршої влади. Були й такі символи, котрі тримали в руках. Російських царів зображували, звичайно, з «державою» — жезлом в одній руці та дорогоцінною кулею в іншій. Перед кримським ханом воїн завжди носив бунчук: кількаметрову палицю з мідним чи позолоченим набалдашником.

Загальновідомі були маршальські жезли або булави, які мали з собою командувачі військами у Франції, Німеччині, Польщі. Усі ці сим­воли називалися по‑різному: регалії, інсигнії, клейноди. Останнім терміном, запозиченим із німецької мови через польську, називали символи влади Запорозької Січі і взагалі України. Слово «клейнод» перекладається як дорогоцінність.

До запорозьких клейнодів належали, в першу чергу, булава, пірначі, корогви, печатка і литаври, які зберігалися у приміщенні військової скарбниці або ж у їхнього господаря. Булава була символом гетьман­ ської влади. Коли запорожці обирали гетьмана, то йому вручалася булава; якщо його скидали, то відбирали й булаву. Гетьман мав складати булаву навіть під час ради, коли порушували питання про вибори, щоб не було тиску колишнього ватажка на козаків‑виборців. Так само чинилося і з іншими клейнодами, й це відрізняло демократичну Січ від більшості інших європейських країн, не кажучи про азіатські, де монарх отримував символ влади один раз на все життя (Ю. Мицик).

Додати коментар


Захисний код
Оновити