Малювали козака Мамая здавна. Чи не в кожній хаті — на полотнах у рамці й на стінах, на дверях і пічці, на скринях і пральних дошках... Мабуть, образ козака з бандурою на перепочинку між боями багатознач­ний. У ньому і жадоба мйрного життя, і готовність відстояти землю пред­ків. Ось вона, зброя, поруч. І бойовий кінь. Майже на всіх картинах «Козак Мамай» зображено й дуба. Це дерево, як і в піснях та думах, уособлює стійкість, богатирську силу та довговічність народу.

Загалом традиційне зображення козака та його оточення перетвори­ лось протягом віків на художньо-духовну формулу, що відбиває сутність народного світогляду. Світогляду дуже складного. Адже козак Мамай — характерник, майже чаклун. Він допомагає людям у скрутну хвилину відвагою і милосердям, мудрим слобом і любов’ю. Зображення козака захищало від біди, вважалось оберегом, талісманом...

Із сивої давнини прийшов до нас козак. Його ім’я — Мамай — свідчить про тисячолітні корені ще з часів панування в південних степах тюрків-кочівників, від яких і саме слово «козак», У цій картині за допомогою зображень-символів втілено найважливіші морально-етичні норми народного життя. То не просто героїчний тип українця, то своєрідний заповіт нащадкам, як жити в бурхливому світі... (З журналу, 180 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити