Текст 1. Український вінок — краса й оберіг

Вінок у багатьох народів (зокрема в українців) — це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір’я. Був обов’язковим у вбранні нареченої на весіллі, а також у деяких інших звичаях та обрядах.

Вважалося, що вінок з живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока. Народ вірив, що дівчина у вінку володіє чарами. А ще вінок — і для здоров’я, тому є квіти, які потрібно обов’язково вплести.

До українського віночка вплітали різноманітні квіти, а всього в од­ ному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка щось символізувала: троянда — коханщ, лілія — цноту, волошка — простоту, мальва — красу, півонія — довголіття, безсмертник — здоров’я, калина — красу та дівочу вроду, ромашка — мир, ніжність, кохання.

До віночка в’язали кольорові стрічки. Посередині світло-коричнева стрічка — символ землі-годувальниці, ліворуч і праворуч від неї дві жовті — символ сонця, за ними дві зелені — символи живої природи. Далі синя й блакитна — символи води і неба. Потім з одного боку жовтогаряча — символ хліба, а з другого — фіолетова — символ розуму, потім малинова — символ щирості та рожева — символ багатства По краях в’язали білі стрічки — символ чистоти. На лівій унизу вишивали Сонце, а на правій — Місяць. (З Інтернет-джерел, 180 слів)

 

Текст 2. Вінок

У багатьох народів вінок уважається оберегом. Він є символом жіночого начала, дівування й жіночої цнотливості. Вінок — знак життя, долі, досконалості й перемоги життя над смертю. 

Звичай плести вінки навесні поширений із давніх-давен у багатьох народів світу. Вінки вдягали дівчата, ними прикрашали на свята родючості худобу, їх клали на могили родичів. Вінок із безліччю квітів в уявленнях давніх греків мав Зефір — бог західного вітру. Цей вінок символізував життєдайну силу вітру.

В Україні вважали, що вінок-оберіг захищає дівчину від недоброго ока, від нечистої сили. Іноді між квітами в нього вплітали часник, любисток і полин: від цього зела чимдуж утікала всяка нечисть.

Вінок — символ дівоцтва. Майже по всій Україні поширений обряд у купальську ніч ворожити з вінками на долю. Кожна дівчина плете вінок, пускає його на воду й стежить: куди він попливе, з того краю треба виглядати нареченого.

Весільний вінок — це оберіг особливий. Його плетуть дружки на дівич-вечорі, як правило, з калини й барвінку. Це останній у житті вінок для молодої, адже заміжня жінка носить на голові вже іншу ознаку свого соціального стану — очіпок, хустку або намітку.

174 слова                                                        За Я. Музиченко

 

Текст 3. Український віночок

Український віночок – не просто краса, а й оберіг, „знахар душі”, бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. 

Впліталося до віночка багато квітів, вишня, ружа, калина, безсмертник, деревій, незабудки, чорнобривці, любисток, волошка, ромашка. 

Найпочесніше місце належало деревію. Ці дрібненькі маленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її називають у народі деревцем. Коли квіти перецвітають вітер розносить насіння далеко-далеко. 

Та хоч би де проросла ця рослина, вона завше цвіте. Тому й люди шанують її як символ нескореності. 

А барвінок до людської оселі, до городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні букетики. У народі його вважають символом життя. 

А безсмертник дарує здоров’я нашому роду людському Квіти вишні та яблуні - символ материнської любові. А калина – символ краси та дівочої вроди, символ України. 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити