Текст 1. Український рушник

Важливі події, народні свята й обряди немислимі без вишитих рушників, які, крім декоративного, мали образно-символічне значення. Мабуть,  у всьому декоративному мистецтві немає  іншого  такого предмета, який би концентрував у собі стільки символічного змісту. Вишитий рушник — це один з елементів матеріальної та духовної культури, явище, характерне не тільки для українського народу, а й для білорусів, литовців, молдован. Весільні рушники — неодмінний атрибут російського обряду, особливо в північних районах.

Селянина рушник супроводив протягом усього життя — і в радості, і в горі. Він символізував гостинність, на ньому підносили дорогим гостям хліб-сіль. Будуючи хату, рушниками підіймали сволока, потім їх дарували майстрам. На рушники приймали новонароджених, з ними проводжали людину  в останню путь. Особливо  важливу роль  відігравали рушники  у весільному  ритуалі.  Рушники  дарували  старостам,  перев’язували  через плече, якщо на заручинах доходили згоди. На заручинах рушником зв’язували  руки молодим — це  було  символом щасливого  спільного життя. Рушники використовували під час проводів на службу як знак побажання щасливої дороги  і найшвидшого повернення. Вишиваний рушник — найдорожчий  подарунок  матері  в  дорогу  синові,  це  пам’ятка  про  дім, побажання  щастя  в  новому  житті.  Вишивання  —  один  з  найдавніших видів  декоративно-прикладного мистецтва  слов’ян. У  своїх роботах народні майстри відбили вічний потяг людини до краси,  зв’язок  з природою. Про це свідчать хоча б назви деяких швів: солов’їні очка, зерновий вивід, курячий брід, баранячі роги  (Т. В. Кара-Васильєва, 208  слів).

 

Текст 2. Український рушник

Український рушник! Як багато промовляє до нас це слово, яке воно рідне і миле нам! Скільки зворушливих спогадів та образів з народного родинного життя пов’язано з рушником! Чи можна знайти в нас на Укра­ їні — в минулому та й нині — більш опоетизовану і популярну мистець­ ко-побутову реліквію? Хіба що наша українська чарівна пісня. Власне рушник — це та ж сама задушевна пісня чи дума, заспівана розмаїтими засобами ткання, вишивання вибійкою, безмежно-буйною фантазією орнаменту, в який наш народ вклав свою поетичну душу.

З давніх-давен у родинному житті українців рушник відіграє першорядну традиційно-ритуальну та мистецько-декоративну роль.

Як ужиткова річ він завжди був під рукою — тож від слова «рука» й пішла назва рушник. За кількістю рушників якоюсь мірою визначався рівень побутової культури народу. Рушники побутрві були менше і бід­ ніше декоровані, виткані з грубішого полотна, словом, були скромніші і менш вибагливі, але не позбавлені мистецької вартості.

Як ритуальну реліквію рушник використовували майже в усіх тра диційних обрядах. Родини і хрестини, заручини і весілля, проводи в доро­ гу та зустріч бажаних гостей без рушника ніде не обходилися. Навіть труну спускали в могилу на рушниках. (З Інтерент-джерел, 174 слова)

Текст 3. Український рушник

Рушник  залишається  незмінним  символом  доброзичливості  й  гостинності, коли на ньому навіть на найбільш офіційних прийомах та  зустрічах шанованим  гостям підносять хліб-сіль.

В обрамленні рушників не тільки у сільських хатах, а й у міських квартирах висять на стінах сімейні фотографії, ними увінчуються не лише ікони, а й портрети Т. Г. Шевченка, картини «Тарас Бульба», «Козак Мамай» тощо. Існують десятки видів рушників іншого призначення. З-поміж них і ті, якими дівчата перев’язують хлопців під час проводів до армії. І ті, які є  символом щасливої  долі  і  пам’яті  про  рідний  дім,  які  є  найдорожчим подарунком матері в дорогу  синові, коли  той вирушає у нове життя.

З  рушниками  людина  і  закінчує  своє життя,  з ними  її проводжають в останню путь, на довгих рушниках опускають домовину в могилу.

Вишивка  —  мистецтво  всенародне,  в  якому  через  віки  пронесена і  збережена колективна художня пам’ять.

Саме  українські  рушники  як  витвір  декоративно-прикладного мистецтва  є  символом  української ментальності,  виразником  однієї  з  найпрекрасніших морально-естетичних  традицій нашого народу  (За Л. Косиченком)

Додати коментар


Захисний код
Оновити