Щойно відсвяткували Новий рік, а вже на підході одне з найбільших свят — Різдво. Тому в селян додавалося турбот: жінки прибирали й мастили в хатах, прали білизну, чоловіки заготовляли дрова, лагодили виїзд. Як-не-як, а на Різдвяні свята годилося приїхати в гості якщо не на нових, то добре полагоджених санях. Коротка зимова днина швидко спдивала, і передсвяткові турботи доводилося переносити в оселі.

Не стояла осторонь і молодь. Хлопці, зібравшись осібно, потай розподіляли ролі для вертепних дійств, ладнали «звізду» й костюми, вивчали тексти й пісні, щоб порадувати односельців цікавими різдвяними виставами.

Для дівчат також вистачало клопотів. Опріч маланкових гуртів, до яких вони готувалися, потрібно було наготувати й домашніх прикрас — дідуха, «павуків» та «їжачків». Переважно це робили на Гната — 2 січня. Напередодні Різдва «павуків» підвішували до центрального сволока. Вони трималися на довгих волосинах із конячого хвоста і постійно крутили­ся. Павуки, як виявилося, віддавна вважалися бажаними в людській оселі, бо «вони заснували світ». Багатьом, очевидно, відоме повір’я: якщо поруч із вами спустився павучок, то це має віщувати якусь новину. Може, тому й виготовляли їх, щоб у такий спосіб оповістити про Різдво Христове? (В. Скуратівський, 177 слів)

Додати коментар


Захисний код
Оновити