Весняні обрядові пісні й танці в Наддніпрянській Україні називають веснянками, а в Галичині — гаївками, ягівками або гагілками.

Веснянки співають від Благовіщення аж до Зелених свят. Співають їх скрізь: на вулицях села, на майдані під церквою, в лісі, у полі, найчастіше на зелених луках понад річкою або ставком. ГаїВки в Західній Україні «грають» тільки на великодньому тижні, на майдані під церквою або на гробках. Веснянки й гаївки— це переважно пісні дівочі. Рідко де допускаються до участі в іграх хлопці; зазвичай вони тільки приглядаються до гри, прислухаються до співу і час від часу, спровоковані насмішками та дотепами дівчат, «впадають» поміж юрбу і на хвилину переривають забаву.

Іноді побіч із дівочими гагілками чи веснянками хлопці зводять свої ігри: борюкаються, бігають навипередки, «будують вежу», стаючи один на одного, тощо.

Виходячи на вулицю співати веснянки або грати гаївки, дівчата вбираються в білі вишиті сорочки, а на голову кладуть вінки або квітчають волосся квітами. Співаючи веснянки, дівчата беруться за руки і творять коло, півколо або ключ і так рухаються під ритм пісні. Темп руху залежить від темпу пісні, отже, він швидкий або повільний. (За О. Воропаєм, 177 слів).

Додати коментар


Захисний код
Оновити