Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Маланки й Василя. На Щ едрий вечір готували багатий святковий стіл, який символізував щастя, добробут, щедрий врожай нового року.
Це одне з найдавніших, найпопулярніших календарних свят, яке в Україні відзначається ще з кінця ХІV століття. Новорічні традиції серед українців мали змішаний язичницько-християнський характер.
У цей день традиційним був новорічний обряд «Маланки» з використанням численних масок. Роль Маланки виконував хлопець, переодягнений в жіноче народне вбрання. Дівчата маланкували дуже рідко. Інші ролі теж виконували хлопці. Це був веселий карнавал. Маланка зображувала недоладну господиню, яка б’є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною, сміття підмітає до середини хати тощо.
У «маланці» були традиційні образи Кози, Ведмедя, Коня, Діда, Баби. У новорічних святах традиційно брали участь перевдягнені, що змінювали свою зовнішність за допомогою незвичайного одягу або масок. Вони розігрували веселі театралізовані дійства (за Т. Зеленченко; 140 сл.).

Додати коментар


Захисний код
Оновити