Середню Наддніпрянщину, куди територіально входять землі південної Київщини та Ч Ч еркащини, нерідко називають Шевчен-ковим краєм. У цьому районі переважали каркасні та зрубні хати. Будівельним матеріалом були солома, очерет, лоза, почасти камінь. На Уманщині до початку нашого століття широко користувалися настінним розписом. Дахи на хатах мали чотирисхилу форму з «дармовисом» — довгим виступом стріхи на причілку. Під ним зберігали господарське начиння, в тому числі й чумацькі мажі*.
На Полтавщині, як і в цілому на Слобожанщині, хати будували зрубні. Широкого розповсюдження набули мазанки й глинобитні оселі. Помешкання відзначалися особливою ошатністю, із значною кількістю декоративних оздоб.
На рівнинному Закарпатті оселі нагадують житла центральних областей України. Тут широко практикується мистецьке опорядження зовнішніх стін, вигадливі форми огорожі тощо.
Українська хата увібрала кілька стилів, які нерідко позначені неперевершеною естетичною досконалістю. Вона по праву посідає чільне місце в світовому житлобудівництві (за В. Скуратівським; 131 сл.).

Додати коментар


Захисний код
Оновити